Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-28, 17:44 Autor: Witold Wośtak

Kowalski alarmuje o planie likwidacji SOR Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Kolek odpowiada, że to wina kryteriów ministra

Janusz Kowalski i Sławomir Batko [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Sławomir Batko [fot. Witold Wośtak]
Czy Zarząd Województwa Opolskiego planuje zamknięcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ulicy Katowickiej w Opolu? O "tajnym planie" ostrzegał na konferencji prasowej Janusz Kowalski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.
Jego zdaniem, z korespondencji między Narodowym Funduszem Zdrowia a szpitalami z Opola wynika, że SOR w Szpitalu Wojewódzkim miałby zostać zlikwidowany 1 lutego 2020 roku.

- Wtedy SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego obejmowałby około 300 tysięcy mieszkańców, a zgodnie z normami jeden SOR tworzy się dla 150 tysięcy mieszkańców - podkreśla, nazywając taką wizję armagedonem.

- Moim zdaniem, każdy mieszkaniec Opola stanowczo powie temu planowi „nie”. Powiem wprost, że zrobię wszystko, aby nie doszło do likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ulicy Katowickiej. To jest dowód na likwidację polskiego państwa przez Platformę Obywatelską. Nie chodzi tylko o posterunki policji, placówki pocztowe i szkoły wiejskie, ale właśnie o służbę zdrowia.

Wicemarszałek Roman Kolek odpowiada, że to minister zdrowia wprowadził rozporządzenie określające warunki udzielania świadczeń w SOR. - Szpital przy Katowickiej nie spełnia kryteriów, więc to nie jest wina Zarządu Województwa - podkreśla.

- Pani dyrektor Ruman-Dzido wystąpiła do opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o zmianę umowy ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Izbę Przyjęć. To jedyna szansa na utrzymanie ciągłości i możliwości udzielania pomocy pacjentom. Zgodnie z głównym kryterium ministra, szpital musi zapewnić kontynuację leczenia dla wszystkich pacjentów, którzy zgłoszą się do szpitala. W Polsce jest tylko kilka szpitali mogących działać w ten sposób.

Roman Kolek zaznacza, że szpital i tak jest zobowiązany do udzielania pomocy nocnej, a w przypadku stanu tzw. ostrodyżurowego, kluczowa będzie sieć szpitala z całodobowym SOR.

Kowalski kolejny raz wezwał Witolda Zembaczyńskiego do debaty przedwyborczej, podkreślając, że nie dostał odpowiedzi od 12 dni.
Janusz Kowalski 1
Janusz Kowalski 2
Roman Kolek

Zobacz także

2019-08-23, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkali się z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, którzy objeżdżają… » więcej 2019-08-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu "To czas wielkiej mobilizacji. Bezpośrednia rozmowa daje najwięcej". Bus Prawa i Sprawiedliwości zatrzymał się w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Opole to kolejne z miejsc, które pojawiło się dziś (23.08) na trasie busa Prawa i Sprawiedliwości. Od rana Violetta Porowska, startująca z pierwszego miejsca w okręgu opolskim, spotyka się z mieszkańcami, żeby rozmawiać o regionie… » więcej 2019-08-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Bus PiS odwiedził Nysę. "Mieszkańcy wyrażają poparcie i życzliwość" 500 plus, wyższe emerytury, ale także uczciwość i konsekwencja - to najczęstsze argumenty nyskich zwolenników PiS, którzy przyszli pod Wieżę Ziębicką, aby wyrazić poparcie dla ekipy rządzącej. W samo południe zajechał tam BUS… » więcej 2019-08-23, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia 'Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej'. Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca. » więcej 2019-08-23, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej? Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych. » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »