Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-08, 21:24 Autor: Piotr Wójtowicz

Zmiany w edukacji dyskusyjnym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Marek Kawa, Agnieszka Zagola, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Ryszard Galla, Robert Tistek, Witold Zembaczyński - Niedzielna Loża Radiowa, 08.09.2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Marek Kawa, Agnieszka Zagola, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Ryszard Galla, Robert Tistek, Witold Zembaczyński - Niedzielna Loża Radiowa, 08.09.2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Zmiany w polskiej szkole. To jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej w której gościli politycy PiS, Koalicji Obywatelskiej, ruchu Kukiz'15 i PSL. Politykom trudno było znaleźć wspólny mianownik związany z tą reformą. Przedstawiciele partii rządzącej chwalili zmiany, opozycja ganiła a przedstawiciel ruchu Kukiz 15 mówił, że w polskiej szkole potrzeba więcej zajęć z filozofii i logiki.
Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że w edukacji nie jest idealnie, ale mimo zapowiedzi przeciwników zmian, nie doszło do tragedii.
- Mimo, że tutaj zaklina się rzeczywistość, to będziemy te zmiany kontynuować i zapewniam państwa, że poziom życia nauczycieli wzrośnie i będzie adekwatny do roli nauczyciela - zaznaczył Marek Kawa.

Natomiast Witold Zembaczyński (Nowoczesna) z Koalicji Obywatelskiej inaczej ocenił efekty wdrożenia reformy edukacji.
- Bardzo mnie martwi liczba zadań, szczególnie w 7 i 8 klasie, a przecież to jest efekt wdrożonej reformy. Wiem coś o tym, ponieważ mam syna w 7 klasie. Ponadto problemem nadal nie rozwiązanym jest kwestia przeciążonych tornistrów.
Zdaniem Zembaczyńskiego, szkoła ma szansę lepiej funkcjonować, jeśli każdą złotówkę wydaną na edukację przez samorząd, pokryje państwo.

- Powiem, że dzięki samorządom mamy jeszcze co ratować w oświacie - tak reformę ocenił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który dodał - Jeżeli reforma zostałaby zrealizowana zgodnie z zaleceniami Pani Zalewskiej, to byłaby to jedna wielka ruina.

- Natomiast ja nie mam wątpliwości, że w przyszłości zobaczymy pozytywne efekty zmian jakie wprowadziła Anna Zalewska - reformy bronił Janusz Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości - Pamiętamy efekty rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy 2,5 tysiąca szkół zostało zlikwidowanych a 40 tysięcy nauczycieli odeszło od tablicy.

Z kolei Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego ripostowała - Mamy klasy, które mają kolejny plus, mianowicie 30 plus i zajęcia do osiemnastej i to nic wyjątkowego ponieważ moje dzieci trafiły do takich klas.

Robert Tistek z Kukiz 15 zwrócił uwagę na podstawę programową, która będzie uwzględniać filozofię i logikę. - Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, jakie są kierunki filozofii czyli kto i co nas prowadzi a w połączeniu z logiką ludzie mogli podejmować troszeczkę inne decyzje.

Tomasz Kostuś z PO KO uważa, że Anna Zalewska zniszczyła to, co udało się wcześniej zrobić w polskim systemie edukacji. - Był to bez wątpienia jeden z najgorszych ministrów polskiego rządu i Anna Zalewska zamiast odpowiadać politycznie za to, co zrobiła wyjechała na wakacje do Parlamentu Europejskiego. To jest skandal, bo cenę płacą dzieci - tymi słowami ocenę systemu edukacji zakończył polityk opozycji.

Kolejny temat poruszony podczas debaty dotyczył zgłoszenia przez Koalicję Obywatelską Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jako nowej jedynki na listach w Warszawie i jednocześnie kandydata na premiera.
Niedzielna Loża Radiowa

Zobacz także

2019-10-18, godz. 07:06, Publicystyka w Radiu Opole WSPÓLNA SPRAWA Krajobraz gospodarczy po wyborach. Mamy powody do optymizmu czy raczej winniśmy się martwić? Jak wygląda krajobraz gospodarczy po wyborach? Komentarze są różne. Agencja ratingowa Moody's stwierdziła, że przy takiej polityce gospodarczej obniży się zdolność kredytowa Polski, eksperci BCC mówią o tym, że przedsiębiorcy… » więcej 2019-10-16, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole Henryk Kroll o wyborach, koniecznej zmianie pokoleniowej w Mniejszości Niemieckiej i niedopuszczalnej - jego zdaniem - zasadzie wzajemności - Nie rozumiem, dlaczego na czele listy kandydatów do Sejmu byli kandydaci, którzy po niemiecku nie mówią albo mówią słabo! Listę powinien otwierać lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, czyli Rafał… » więcej 2019-10-16, godz. 06:52, Publicystyka w Radiu Opole Marcelina Zawisza i Paweł Kampa o tym, że nowa lewica dopiero się rozpędza i za chwile ruszy po władzę - To są trzy kroki. Najpierw lewica była poza Sejmem, teraz już jest w Sejmie a w następnym etapie przejmie władzę - odgrażali się w Loży Radiowej politycy nowej lewicy: świeżo upieczona posłanka Marcelina Zawisza (polityczka Lewicy… » więcej 2019-10-15, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Lewicy Razem. Liderka opolskiej listy Lewicy podziękowała dzisiaj wyborcom za głosy oraz zaufanie. » więcej 2019-10-15, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startując z pierwszego miejsca list Koalicji Obywatelskiej zdobył 40 tysięcy głosów… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »