Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-08, 21:24 Autor: Piotr Wójtowicz

Zmiany w edukacji dyskusyjnym tematem Niedzielnej Loży Radiowej

Marek Kawa, Agnieszka Zagola, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Ryszard Galla, Robert Tistek, Witold Zembaczyński - Niedzielna Loża Radiowa, 08.09.2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Marek Kawa, Agnieszka Zagola, Tomasz Kostuś, Janusz Kowalski, Ryszard Galla, Robert Tistek, Witold Zembaczyński - Niedzielna Loża Radiowa, 08.09.2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Zmiany w polskiej szkole. To jeden z tematów Niedzielnej Loży Radiowej w której gościli politycy PiS, Koalicji Obywatelskiej, ruchu Kukiz'15 i PSL. Politykom trudno było znaleźć wspólny mianownik związany z tą reformą. Przedstawiciele partii rządzącej chwalili zmiany, opozycja ganiła a przedstawiciel ruchu Kukiz 15 mówił, że w polskiej szkole potrzeba więcej zajęć z filozofii i logiki.
Marek Kawa z Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że w edukacji nie jest idealnie, ale mimo zapowiedzi przeciwników zmian, nie doszło do tragedii.
- Mimo, że tutaj zaklina się rzeczywistość, to będziemy te zmiany kontynuować i zapewniam państwa, że poziom życia nauczycieli wzrośnie i będzie adekwatny do roli nauczyciela - zaznaczył Marek Kawa.

Natomiast Witold Zembaczyński (Nowoczesna) z Koalicji Obywatelskiej inaczej ocenił efekty wdrożenia reformy edukacji.
- Bardzo mnie martwi liczba zadań, szczególnie w 7 i 8 klasie, a przecież to jest efekt wdrożonej reformy. Wiem coś o tym, ponieważ mam syna w 7 klasie. Ponadto problemem nadal nie rozwiązanym jest kwestia przeciążonych tornistrów.
Zdaniem Zembaczyńskiego, szkoła ma szansę lepiej funkcjonować, jeśli każdą złotówkę wydaną na edukację przez samorząd, pokryje państwo.

- Powiem, że dzięki samorządom mamy jeszcze co ratować w oświacie - tak reformę ocenił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, który dodał - Jeżeli reforma zostałaby zrealizowana zgodnie z zaleceniami Pani Zalewskiej, to byłaby to jedna wielka ruina.

- Natomiast ja nie mam wątpliwości, że w przyszłości zobaczymy pozytywne efekty zmian jakie wprowadziła Anna Zalewska - reformy bronił Janusz Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości - Pamiętamy efekty rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy 2,5 tysiąca szkół zostało zlikwidowanych a 40 tysięcy nauczycieli odeszło od tablicy.

Z kolei Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego ripostowała - Mamy klasy, które mają kolejny plus, mianowicie 30 plus i zajęcia do osiemnastej i to nic wyjątkowego ponieważ moje dzieci trafiły do takich klas.

Robert Tistek z Kukiz 15 zwrócił uwagę na podstawę programową, która będzie uwzględniać filozofię i logikę. - Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli, jakie są kierunki filozofii czyli kto i co nas prowadzi a w połączeniu z logiką ludzie mogli podejmować troszeczkę inne decyzje.

Tomasz Kostuś z PO KO uważa, że Anna Zalewska zniszczyła to, co udało się wcześniej zrobić w polskim systemie edukacji. - Był to bez wątpienia jeden z najgorszych ministrów polskiego rządu i Anna Zalewska zamiast odpowiadać politycznie za to, co zrobiła wyjechała na wakacje do Parlamentu Europejskiego. To jest skandal, bo cenę płacą dzieci - tymi słowami ocenę systemu edukacji zakończył polityk opozycji.

Kolejny temat poruszony podczas debaty dotyczył zgłoszenia przez Koalicję Obywatelską Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jako nowej jedynki na listach w Warszawie i jednocześnie kandydata na premiera.
Niedzielna Loża Radiowa

Zobacz także

2019-10-10, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Sławomir Kłosowski deklaruje pracę na rzecz kombatantów, Sybiraków, osób represjonowanych i współpracę z senatorem Czerwińskim Sławomir Kłosowski, kandydat PiS na posła, chce kontynuować pracę, którą rozpoczął senator partii rządzącej Jerzy Czerwiński na rzecz kombatantów, Sybiraków i osób represjonowanych w okresie okupacji. Sławomir Kłosowski o… » więcej 2019-10-10, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Ryszard Galla w Radiu Opole: "Przedstawiciele mniejszości niemieckiej to lojalni obywatele" - Powinniśmy głosować na tych, którzy są jak najbliżej nas, a my - jako komitet Mniejszość Niemiecka - pracujemy na rzecz całego regionu bez względu na pochodzenie - przekonywał dziś w 'Poglądach i osądach' poseł Ryszard Galla… » więcej 2019-10-10, godz. 11:01, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Patryk Jaki o tym, jak w Brukseli postrzegają wybory w Polsce oraz o tym, czemu prawica powinna je wygrać - Bruksela oczywiście obserwuje wybory w Polsce a Frans Timermans próbuje zrobić wszystko, żeby wpłynąć na wyniki tych wyborów, bo okazuje się, że Polska odnosi coraz więcej sukcesów na arenie międzynarodowej a on, jak widać… » więcej 2019-10-10, godz. 10:59, Wiadomości z regionu Ostatnia transza pieniędzy z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych przekazana do opolskich gmin i powiatów Blisko 10 milionów złotych trafiło do pięciu opolskich samorządów w ramach rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. Z dofinansowań skorzystały trzy powiaty i dwie gminy, który zrealizują łącznie siedem inwestycji. » więcej 2019-10-10, godz. 10:15, Wiadomości z regionu "Mamy wspólne cele i pokażemy to w przyszłym sejmie". Kandydatka Lewicy w Radiu Opole - Dla nas przyszły sejm będzie miejscem, w którym pokażemy po co Polsce jest lewica - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marcelina Zawisza, 'jedynka' na liście Lewicy do sejmu. » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »