Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-05, 16:44 Autor: Piotr Wójtowicz

Zdaniem TSKN resort edukacji ogranicza uczniom dostęp do nauczania języka niemieckiego

Konferencja MN Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa
Konferencja MN Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa
Mniejszość Niemiecka chce, aby jej język był traktowany przez system edukacji także jako język obcy, a dzieci mogły go zdawać na egzaminie ósmoklasisty.
Na konferencji prasowej działacze stowarzyszenia podkreślali, że jeszcze w ubiegłym roku dzieci z tzw. pochodzeniem, po 6 klasie miały możliwość równoczesnej nauki niemieckiego jako języka mniejszości i języka obcego. Jednak w tym roku weszły zmiany i w siódmej klasie uczniowie muszą wybrać - albo nowy język obcy, albo naukę niemieckiego od podstaw.

Przewodniczący Towarzystwa Społeczno Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Rafał Bartek, podkreśla, że takie rozwiązanie powoduje, iż edukacja dzieci z Mniejszości Niemieckiej skończy się na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej.

- W sytuacji, kiedy już dzisiaj mówi się o tym, jak mocno program nauczania jest przeładowany, co do treści, to muszą uczyć się kolejnego języka, do którego najczęściej brakuje kadr. Konsekwencją ostatnich zmian, z którą w tej chwili się zderzamy, jest rezygnacja dzieci z nauczania języka mniejszości po sześciu latach - mówi Rafał Bartek.

- Moja córka idąc do 7 klasy ma ponownie język niemiecki. Jednak książki, które otrzymała to rozpoczynanie nauki od podstaw - dodaje matka jednej z uczennic Małgorzata Hellman, która podkreśla, że jej dziecko już zna niemiecki i to na wyższym poziomie.

Zmiany to również straty dla samorządów, zaznaczyli działacze TSKN. - Myśmy policzyli, że u nas w gminie z nauczania niemieckiego jako języka mniejszości mogłoby korzystać 59 dzieciaków - mówi Michał Golenia, wójt gminy Murów który wylicza, że kwota subwencji, jaka mogłaby zasilić budżet szkół, to jest 350 tysięcy złotych rocznie.

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej podkreślają, że dysponują opinią Biura Analiz Sejmowych, która mówi, że przepisy nie zabraniają równoczesnego nauczania niemieckiego jako języka obcego i i języka mniejszości. Rafał Bartek dodał, że na ten temat dyskutowano z polskim rządem w czerwcu tego roku, podczas obrad polsko-niemieckiego "okrągłego stołu". Jednak do dzisiaj nie ma nowych rozporządzeń w tym zakresie.
Rafał Bartek przewodniczący TSKN, matka Małgorzata Hellman, Michał Golenia wójt Murowa

Zobacz także

2019-08-23, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkali się z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, którzy objeżdżają… » więcej 2019-08-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu "To czas wielkiej mobilizacji. Bezpośrednia rozmowa daje najwięcej". Bus Prawa i Sprawiedliwości zatrzymał się w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Opole to kolejne z miejsc, które pojawiło się dziś (23.08) na trasie busa Prawa i Sprawiedliwości. Od rana Violetta Porowska, startująca z pierwszego miejsca w okręgu opolskim, spotyka się z mieszkańcami, żeby rozmawiać o regionie… » więcej 2019-08-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Bus PiS odwiedził Nysę. "Mieszkańcy wyrażają poparcie i życzliwość" 500 plus, wyższe emerytury, ale także uczciwość i konsekwencja - to najczęstsze argumenty nyskich zwolenników PiS, którzy przyszli pod Wieżę Ziębicką, aby wyrazić poparcie dla ekipy rządzącej. W samo południe zajechał tam BUS… » więcej 2019-08-23, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia 'Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej'. Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca. » więcej 2019-08-23, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej? Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych. » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »