Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-27, 19:52 Autor: Katarzyna Doros

Głos w sprawie zmian w systemie służby zdrowia. Zdania o kondycji placówek podzielone

Szpital w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Szpital w Strzelcach Opolskich [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Powiatowi samorządowcy apelują o zmiany w systemie służby zdrowia. O kondycji szpitali powiatowych i wojewódzkich rozmawiano w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Powiatowi samorządowcy apelują o zmiany w systemie służby zdrowia. O kondycji szpitali powiatowych i wojewódzkich rozmawiano w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Sytuacja szpitali powiatowych jest bardzo zła i cały czas się pogarsza. Stają się coraz bardziej niewydolne finansowo, zawiesza się i zamyka poszczególne oddziały, a finansowanie świadczeń przez NFZ jest zbyt nisko wyceniane - taka jest opinia Związku Powiatów Polskich, którą podczas konferencji prasowej w Strzelcach Opolskich przedstawił starosta strzelecki Józef Swaczyna. Strona rządowa przytacza liczby dla regionu: to rekordowy rok w budżecie NFZ.
- Na ostatnim zarządzie Związku Powiatów Polskich przedstawiono dane, mówiące o tym, że 95% szpitali powiatowych w Polsce jest zadłużonych - mówi Józef Swaczyna. - Na terenie Opolszczyzny w 2017 roku było niecałe 7 milionów złotych zadłużenia, w 2018 roku już około 12-13 milionów zadłużenia, nie wiadomo z jakim wynikiem zakończy się rok 2019. To widać również na przykładzie Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

- Główny problem to jest wzrost kosztów, spowodowany jednak potrzebą zwiększania wynagrodzeń. My nie kreujemy przychodów, tylko te przychody kreuje NFZ, wycena punktowa, ryczałty rosną, ale nie na tyle, żeby sprostać naszym potrzebom - dodaje Beata Czempiel, dyrektor Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich.

- Niepokoi nas, że regulacje prawne, które słusznie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom poszczególnych medycznych grup zawodowych, skutkują potrzebą podwyższania płac, ale do takiej działalności nie ma adekwatnych przychodów - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego i przewodniczący komisji zdrowia i polityki społecznej Związku Województw RP. - Jeśli chodzi o szpitale wojewódzkie, również skumulowany w skali całego kraju wynik straty finansowej za pierwsze półrocze przekracza 680 milionów złotych, jest dużo gorszy niż strata całego roku ubiegłego. Dynamika całego roku, może pokazać, że strata całego roku 2019 szpitali marszałkowskich w całym kraju będzie o wiele, wiele większa.

- Ustawodawca przerzucił skutki tych podwyżek na zamawiających, czyli szpital, który organizuje przetarg np. na usługę sprzątania, to on ma pokryć skutki wzrostu tego minimalnego wynagrodzenia. W skali Szpitala Wojewódzkiego to jest około 1,5 miliona złotych rocznie. Rosną absolutnie wszystkie koszty, gospodarki utylizacji odpadów medycznych, komunalnych - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

Z tymi opiniami nie zgadza się wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która przypomina, że w tym roku finansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia jest rekordowe. - To właśnie za naszych rządów dokładnie w tym roku budżet NFZ oddziału opolskiego jest historycznie wysoki, bo ponad 2 miliardy złotych. Tylko w tym pierwszym półroczu dodaliśmy do budżetu opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia 130 milionów złotych dodatkowo.

Według uczestników konferencji narzędziem do szukania rozwiązań powinna być wojewódzka debata na temat regionalnej służby zdrowia.
Józef Swaczyna, Beata Czempiel
Roman Kolek, Renata Ruman-Dzido
Violetta Porowska

Zobacz także

2019-08-05, godz. 15:52, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Witold Zembaczyński o listach Koalicji Obywatelskiej, 4 latach w Sejmie, o 500 plus i emeryturach - Odbieram słowa uznania i gratulacje. Ideą tworzenia list Koalicji Obywatelskiej jest to, że spaja nas szóstka Schetyny. Jest tam dużo punktów, które były znakiem firmowym Nowoczesnej, jak np. przywrócenie handlu w niedzielę czy… » więcej 2019-08-04, godz. 06:46, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Tomasz Wiciak i Marko Markowski o tym, jak ich partie będą próbowały zdobyć głosy młodych wyborców - 18-20 latkowie będą języczkiem uwagi w tych wyborach - ocenił Tomasz Wiciak z PSL. - Warto chodzić na wybory, a nie być krytykantem życia politycznego sprzed ekranu komputera - mówił Marko Markowski z PiS. » więcej 2019-07-31, godz. 10:19, Poranna rozmowa Radia Opole Dr Grzegorz Balawajder i Agnieszka Mikucka o listach wyborczych dr Grzegorz Balawajder, politolog z Uniwersytetu Opolskiego - Być może prawica wstrzymała się z pokazaniem swoich list, żeby nie było zderzenia z kandydatami Koalicji Obywatelskiej, których zaprezentowano we wtorek. Witold Zembaczyński… » więcej 2019-07-31, godz. 07:13, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Zbigniew Kubalańca o Pomologii, bioróżnorodności i kandydatach Koalicji Obywatelskiej - Już za chwilę pokażemy nasze listy. Naprawdę nie rozumiem, skąd ten pośpiech, wciąż jeszcze mamy lipiec - mówił w Loży radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu a zarazem wiceprzewodniczący opolskich struktur Platformy… » więcej 2019-07-30, godz. 19:25, Wiadomości z regionu Witold Zembaczyński "jedynką" Koalicji Obywatelskiej na Opolszczyźnie. "Podnoszę tę rękawicę" Witold Zembaczyński będzie jedynką na listach Koalicji Obywatelskiej w wyborach do parlamentu w województwie opolskim. Lider koalicji Grzegorz Schetyna po spotkaniu zarządu partii podał nazwiska liderów list PO - KO w większych miastach… » więcej
89909192939495
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »