Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-07-23, 11:29 Autor: Jacek Rudnik/Maria Klusik

Czy w wyborach wystartują trzy bloki? Możliwości zawarcia sojuszy jest sporo

liczenie głosów [fot. Jacek Pelczar]
liczenie głosów [fot. Jacek Pelczar]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
Grzegorz Balawajder [fot. Marcin Skomudek]
- Naszą gotowość do samodzielnego startu w wyborach wyraziliśmy już na początku lipca - przypomniał w rozmowie "W cztery oczy" poseł Ruchu Kukiz'15 Paweł Grabowski, pytany o przygotowania opozycji do jesiennych wyborów parlamentarnych.
- I rozmawialiśmy o różnych opcjach, o różnych formułach pójścia. No tutaj tych opcji nie jest aż tak wiele, czy jesteśmy w stanie zebrać podpisy, czy nie? Tak jesteśmy. Doszliśmy do wniosku, że jest to możliwe. Dlatego też daliśmy jasny, konkretny komunikat, już na początku lipca, że Kukiz'15 jest gotowy do samodzielnego startu, jesteśmy w stanie to udźwignąć - zapewnia polityk.

Jak dodał nasz rozmówca Kukiz'15 cały czas prowadzi rozmowy m.in. z PSL, czy grupą Bezpartyjnych Samorządowców, oraz formowaną siłą polityczną reprezentowaną przez Mariusza Maxa Kolonko.

- Wiem, że również były prowadzone rozmowy z przedstawicielami Konfederacji szeroko rozumianej, bo jak wiemy to jest bardzo szerokie ugrupowanie, mające wielu liderów, które to ugrupowanie też w międzyczasie zostało uszczuplone o pewne odejścia. Zobaczymy jak będzie. Czekamy na komunikat jasny, konkretny Pawła Kukiza jako lidera Kukiz'15 w jakiej to formule ma iść. On ma konkretne informacje od delegatów, co chcą delegaci, wie co wiedzą i co chcą posłowie, na co są gotowi.

- Jednym z naszych postulatów jest zmiana zasad wybierania posłów, jednomandatowe okręgi wyborcze i jesteśmy gotowi do współpracy z każdą formacją, która widzi taką konieczność - przypomniał poseł Grabowski. - Plan minimum to zmiana ordynacji wyborczej chociaż na ordynację mieszaną, na co np. PSL się godzi - kontynuował parlamentarzysta.

- W zasadzie chyba nikt nie spodziewa się jakiejś niespodzianki- ocenił w "Poglądach i osądach" politolog UO dr Grzegorz Balawajder, pytany o nastroje społeczne przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. - Różnica między PiS a innymi ugrupowaniami wciąż jest duża. W przypadku startu w wyborach koalicji ugrupowań próg wyborczy gwarantujący wejście do sejmu to osiem procent i z takim wyzwaniem będzie się musiała zmierzyć lewica - przypomniał dr Balawajder.

- Wszystko wskazuje na to, że pewne trzy bloki pójdą: pierwszy tworzony przez Platformę Obywatelską i w zasadzie oparty na Platformie plus Nowoczesnej, no ale nie łudźmy się. Można powiedzieć, że w dużej mierze Nowoczesna jest już pożarta przez Platformę. Drugi blok, blok lewicowy. Z jednej strony - dobrze się stało, że się Lewica wreszcie zjednoczyła, z drugiej strony no przed Lewicą poważne wyzwanie, o czym przekonała się też SLD przed czterema laty, gdy postanowiła jednak też w koalicji pójść do wyborów. Tutaj trzeba uzyskać osiem procent. Próg wyborczy się automatycznie podnosi do ośmiu procent.

Trzeci blok tworzy PSL w ramach Koalicji Polskiej. Jeśli zdecyduje się
zaprosić inne ugrupowania, to w tym przypadku także pojawi się konieczność uzyskania co najmniej ośmioprocentowego poparcia.

Zdaniem rozmówcy Radia Opole chęć pozostania na scenie politycznej może skłonić do zawarcia sojuszu przez PSL nawet z takim partnerem jak Kukiz 15, co będzie w przyszłości dla "mocno centrowej" partii też stanowić pewne obciążenie. - Polskie Stronnictwo Ludowe poprzez pewien pragmatyzm polityczny zyskało zdolność do zawiązywania koalicji - konkludował na antenie Radia Opole dr Balawajder.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski
dr Grzegorz Balawajder

Zobacz także

2019-07-30, godz. 07:41, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o niepokojącym Mniejszość Niemiecką dokumencie rządowym i przymiarkach wyborczych do Sejmu i Senatu - Sam dokument jest może bardzo ważny, powinniśmy przeciwdziałać terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy, natomiast dalczego w punkcie 692 pojawia się mniejszości narodowe i etniczne? - pytał z niepokojem Ryszard Galla, poseł Mniejszości… » więcej 2019-07-30, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole Jerzy Czerwiński o krajobrazie przedwyborczym, dotrzymaniu obietnic i czterech latach w Senacie - Opozycja, zamiast zajmować się swoimi wyborcami, zajmuje się sama sobą. I dlatego naprawdę trudno ją w tej chwili traktować poważnie - ironizował w Loży Radiowej senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. - Nie tylko nie… » więcej 2019-07-29, godz. 15:25, Wiadomości z regionu Spór o LGBT zdaje się dominować w dyskusji publicznej przed wyborami. Zdaniem gości Loży Radiowej- niepotrzebnie - Na razie mówimy o projektach list, mamy je w większości podopinane - przyznał w 'Loży Radiowej' Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, pytany o przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych. » więcej 2019-07-26, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Prawo i Sprawiedliwość stawia na młodych. Będzie sporo "świeżynek" na listach do parlamentu - Na naszych listach sporo jest młodych osób, nie tylko na listach krajowych, ale także na naszej - opolskiej - powiedziała w Loży Radiowej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, zarazem lider opolskich struktur PiS. Dziś (26.07) odbędzie… » więcej 2019-07-26, godz. 16:13, Publicystyka w Radiu Opole Violetta Porowska o dekompozycji opozycji i przygotowaniach prawicy do wyborów - Powiem otwarcie: opozycja nam pomaga. Jest słaba, miałka, nijaka, nie ma programu. W sumie szkoda, bo ci wszyscy, którzy nas nie popierają, zasługują na jakiś alternatywny program, inny niż powtarzane w koło stwierdzenie, że trzeba… » więcej
90919293949596
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »