Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-03-10, 18:41 Autor: Daniel Klimczak

233 lata temu urodził się Joseph von Eichendorff. Pamięć o poecie jest wciąż obecna w Nysie, gdzie spędził on ostatnie lata życia

Joseph von Eichendorff [fot. Bibliothek des allgemeinen und praktischen Wissens. Bd. 5 (1905), Deutsche Literaturgeschichte / https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20621]
Joseph von Eichendorff [fot. Bibliothek des allgemeinen und praktischen Wissens. Bd. 5 (1905), Deutsche Literaturgeschichte / https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20621]
Szlak Eichendorffa w Nysie [fot. UM Nysa]
Szlak Eichendorffa w Nysie [fot. UM Nysa]
Szlak Eichendorffa w Nysie [fot. UM Nysa]
Szlak Eichendorffa w Nysie [fot. UM Nysa]
Grób Josepha von Eichendorffa w Nysie [fot. Bonio / CC BY-SA 3.0]
Grób Josepha von Eichendorffa w Nysie [fot. Bonio / CC BY-SA 3.0]
Gdyby żył, dziś obchodziłby swoje 233. urodziny. Mowa o Josephie von Eichendorffie, nazywanym ostatnim śląskim poetą doby romantyzmu. Twórca ostatnie 2 lata swojego życia spędził w Nysie, do której sprowadził się ze względu na córkę.
W ciągu swojego życia Eichendorff napisał ponad 600 wierszy, 11 nowel i opowiadań oraz liczne sztuki teatralne. Jak zauważa wiceprezes nyskiego oddziału PTTK Jarosław Srębacz, pisarz bez wątpienia może być nazywany rodowitym śląskim poetą.

- On urodził się w Łubowicach koło Raciborza, więc niedaleko od granic naszego województwa. Praktycznie jego całe życie było związane ze Śląskiem. Pobierał początkowo nauki, między innymi we Wrocławiu, później na terenie Niemiec, w Heidelbergu, czy też w Halle. W pewnym momencie swojego życia rozpoczął pracę na terenach bardziej odległych, czyli m.in. Królewiec, Gdańsk - wymienia.

Joseph von Eichendorff do Nysy trafił po tym, gdy jego córka wyszła za mąż za jednego z żołnierzy służących w miejscowej twierdzy.

Mimo, że od śmierci poety minęło ponad 160 lat, pamięć o nim jest wciąż żywa w mieście.

- Parę lat temu, staraniem urzędu miejskiego, w Nysie wyznakowano Szlak Eichendorffa. Wydano wtedy też taką książeczkę, broszurę informacyjną, przedstawiającą życiorys i te miejsca związane z nim. Przede wszystkim jest to nasza nyska bazylika, gdzie znajduje się popiersie Eichendorffa, jedyne które przetrwało okres pożogi II wojny światowej - wskazuje Jarosław Srębacz.

Na trasie szlaku leży również Cmentarz Jerozolimski, na którym znajduje się grób Josepa von Eichendorffa. Ponadto twórca doczekał się w Nysie swojej ulicy, pomnika oraz altany nazwanej jego imieniem.

Dodajmy, że każdego roku w rocznicę urodzin i śmierci pisarza w Nysie organizowane są spacery jego śladami. Dziś jednak z tradycji tej trzeba było zrezygnować ze względu na pandemię koronawirusa.
Jarosław Srębacz
Jarosław Srębacz

Zobacz także

2021-03-10, godz. 15:47, Wiadomości z regionu Politycy Koalicji Obywatelskiej krytykują pomysły zmian w służbie zdrowia. "Decyzja o wstrzymaniu planowych zabiegów może uderzyć w społeczeństwo" Opolscy politycy Koalicji Obywatelskiej zarzucają rządowi niewłaściwe zarządzanie służbą zdrowia. Podczas dzisiejszej (10.03) konferencji prasowej w Nysie przestrzegali oni przed ograniczaniem planowych zabiegów medycznych oraz przejmowaniem… » więcej 2021-03-10, godz. 12:20, Sport i turystyka W walce o mistrzostwo została już tylko ósemka. ZAKSA wygrała rundę zasadniczą. Stal przedostatnia, ale z utrzymaniem Faza zasadnicza rozgrywek siatkarskiej PlusLigi 2020/21 przeszła do historii. W ostatnim meczu PGE Skra Bełchatów pokonała MKS Będzin 3:0. Drużyna ze Śląska zostanie relegowana do 1. ligi. Tuż nad nią uplasowała się Stal Nysa… » więcej 2021-03-09, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Nyskie muzeum nieczynne dla zwiedzających. Jedna z pracujących tam osób poczuła się gorzej po kontakcie z chorym na koronawirusa Nyskie muzeum będzie nieczynne co najmniej do końca tygodnia. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa po tym, gdy jedna z pracujących tam osób gorzej się poczuła. Wcześniej miała ona kontakt z osobą zakażoną koronawirus… » więcej 2021-03-08, godz. 13:00, Gospodarka Nyskie starostwo chce sięgnąć po dofinansowanie na remont kościoła na Rynku Solnym. Pieniądze pomogłyby odnowić frontową fasadę obiektu Jest szansa, że w ciągu najbliższych miesięcy rozpocznie się remont kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nysie. Starostwo liczy, że jeszcze w tym roku otrzyma z resortu kultury dofinansowanie na część prac renowacyjnych… » więcej
297298299300301302303
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »