Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2024-11-23, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku

Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Głuchołazy po powodzi - część zdrojowa miasta (11.10.2024) [fot. Adam Dubiński]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w Jarnołtówku na temat ochrony przeciwpowodziowej [fot. Witold Wośtak]
Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że przez 30 lat te samorządy zostały szczególnie doświadczone wielką wodą.
Celem jest wypracowanie skutecznych i długofalowych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom oraz firmom. Piotr Trembecki z Towarzystwa Zdrojowego w Głuchołazach proponuje budowę kanału ulgi. - On by omijał centrum Głuchołaz i płynął w stronę zbiornika Nysa - tłumaczy.

- Przez Wilamowice Nyskie i tam stworzyć polder zalewowy, gdzie fala by się wypłaszczała. Później kanał wpuszczamy z powrotem do rzeki Biała Głuchołaska. Tutaj chodzi o centrum miasta – o skierowanie fali wezbraniowej poza centrum tunelem zrzutowym pod niewielkim wzniesieniem. Dalej można wypuścić kanał w stronę zbiornika zalewowego obok Wilamowic Nyskich.

Prof. Bogusław Szuba, ekspert Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, proponuje rozwiązanie hybrydowe o kilku rolach.

- Po pierwsze zbierać to, co niesie ze sobą woda – odfiltrować kamienie oraz kłody. Następnie kanałem zrzutowym, czyli tunelem podziemnym, przeprowadzić pod to wzniesienie, po czym wyjść na obszar polderu i dalej już kanałem obiegowym dojść z powrotem do koryta rzeki, z której była rozdzielona część zrzutowa.

Zdaniem prof. Szuby urobek z tunelu zrzutowego mógłby zabezpieczyć obecne wały i polder.

Przy zrzucie z Jeziora Nyskiego na poziomie 1000-1400 m3/s i nawalnego deszczu potrzeba dodatkowego rozwiązania. Tak twierdzi Jacek Drabiński, zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Moim zdaniem, tym rozwiązaniem jest budowa zbiornika usuniętego z „Programu dla Odry 2006”, czyli budowa zbiornika Kamień Ząbkowicki. On byłby w stanie skutecznie złapać przynajmniej część wody od strony ziemi kłodzkiej. Stosując się do instrukcji gospodarowania wodami, można by skutecznie przepuścić tę wodę aż do rzeki Odra.

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, ocenia, że poprawa bezpieczeństwa jest możliwa wyłącznie we współpracy ze stroną czeską. - Zlewnia Białej Głuchołaskiej rozciąga się niemal od Śnieżnika Kłodzkiego po Pradziada - zaznacza.

- Ponad 60 procent terenów, z których woda gromadzi się w korycie rzeki i płynie do Głuchołaz, jest po stronie czeskiej, więc tam jest największe pole do popisu. Wiemy, że ukształtowanie terenu, gęstość zaludnienia i urbanizacja całej doliny Białej Głuchołaskiej powoduje, że na budowę dużego zbiornika raczej nie ma szansy. Nikt nie powiedział jednak, że nie może powstać kilka, może nawet kilkanaście mniejszych zbiorników retencyjnych.
Piotr Trembecki
Bogusław Szuba
Jacek Drabiński
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-11-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Dwoma pasami do Nysy. Przebudowa DK 46 między obwodnicą i Pakosławicami na ostatniej prostej Jeszcze tylko prace kosmetyczne, uruchomienie sygnalizacji świetlnej i otwarcie traktu. » więcej 2024-11-27, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Rolnicy walczą o dostęp do drogi krajowej 46. Są przeciwni ograniczeniom ruchu ciągników Rolnicy z Pakosławic protestują przeciw wykluczeniu ich transportu z drogi krajowej nr 46, która jest w trakcie rozbudowy. Podkreślają, że zablokowanie przejazdu główną arterią utrudni im transport plonów do lokalnych zakładów… » więcej 2024-11-26, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Miłość, która przerodziła się w koszmar. 25-latek porwał byłą partnerkę 25-letni mieszkaniec powiatu nyskiego postanowił desperacko walczyć o powrót do swojej byłej partnerki. Jego działania przerodziły się jednak w dramatyczną sytuację, która mogła skończyć się tragedią. Mężczyzna wciągnął… » więcej 2024-11-24, godz. 22:21, Sport i turystyka Stal Nysa dzielnie walczyła, ale punkty pojechały do Jastrzębia Zdroju [ZDJĘCIA] 13. kolejka rozgrywek PlusLigi nie była szczęśliwa dla siatkarzy PSG Stali Nysa. ''Żółto-niebiescy'' przegrali we własnej hali z mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem 0:3 (23:25, 22:25 i 22:25). W ligowej tabeli drużyna z Nysy zajmuje… » więcej 2024-11-24, godz. 14:00, Sport i turystyka Arcytrudne zadanie przed siatkarzami PSG Stali. Do Nysy przyjeżdża lider PlusLigi Do Nysy przyjeżdża dziś (24.11) mistrz Polski i aktualny lider tabeli Polskiej Ligi Siatkówki. W spotkaniu 13. kolejki rozgrywek drużyna PSG Stali o ligowe punkty przed własną publicznością zagra z Jastrzębskim Węglem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »