Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2023-09-18, 16:00 Autor: Jakub Biel

Dzień Sybiraka i 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W Nysie uczczono pamięć ofiar II wojny światowej

Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Nysa upamiętniła 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Uroczystości przed pomnikiem Patriotom Polskim zostały połączone z Dniem Sybiraka i przypomnieniem trudnych losów tysięcy rodaków deportowanych w głąb ZSRR.
- Wojna rozpoczęta przez Niemcy 1 września mogłaby się inaczej potoczyć, gdyby nie cios w plecy z 17 września - mówi Jerzy Czerwiński, senator RP

- Zasadniczy wkład mieli tu właśnie żołnierze radzieccy. To oni doprowadzili do przegranej kampanii wrześniowej i potem przez różne koleje losu II wojny światowej, doprowadzili do 45 lat faktycznej okupacji. Ciągle odczuwamy, jeszcze do tej pory jej skutki.

- To były okrutne, smutne i tragiczne dni. Pamięć o Sybirakach nie może zaginąć – mówi Henryk Merkel z nyskiego koła Związku Sybiraków.

- Przeszli katorgę tej męki w obozach. Zasługują, żeby uczcić ich mękę i zaangażowanie w niezapominanie o języku polskim. W polskość, która została kontynuowana.

- Ja się bardzo cieszę, że w tym szczególnym dniu towarzyszyło nam mnóstwo młodzieży - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- To kolejne wydarzenie, które przybliży historię, ale sprawi, że ci młodzi ludzie po tej uroczystości sięgną do internetu, poczytają sobie coś więcej i będą wiedzieli, dlaczego spotkali się w tym dniu i dlaczego ten dzień jest tak ważny dla nas wszystkich, dla naszej historii.

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele nyskiego koła Związku Sybiraków udali się do lokalnych szkół, aby przybliżać młodemu pokoleniu trudną historię życia Polaków na wygnaniu.
Jerzy Czerwiński
Henryk Merkel
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2022-11-02, godz. 18:44, Sport i turystyka Stal Nysa odprawiła AZS Olsztyn. "Żółto-niebiescy" wracają na zwycięską ścieżkę Stal Nysa wygrała z AZS-em Olsztyn 3:0 (25:20, 25:19, 25:20) w dzisiejszym (2.11) meczu 7. kolejki PlusLigi. Zawodnicy Daniela Plińskiego szybko zapomnieli o bolesnej porażce z Jastrzębskim Węglem i bez większych problemów odprawili… » więcej 2022-11-02, godz. 15:38, Gospodarka Nysa rośnie w SIM-y. Nowy blok powstaje przy Kramarskiej, w przyszłym roku ruszy budowa przy Wałowej Trwa budowa bloku przy ul. Kramarskiej w Nysie. Nieruchomość powstaje w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Inwestycja przebiega sprawnie i już widać pierwsze efekty. W tym miejscu już w przyszłym roku zostanie oddanych do użytku… » więcej 2022-11-02, godz. 15:00, Sport i turystyka Szansa na szybką rehabilitację. Stal zagra u siebie z AZS-em Olsztyn PSG Stal Nysa, która jest rewelacją tego sezonu PlusLigi, po porażce z Jastrzębskim Węglem będzie miała okazję szybko wrócić na ścieżkę zwycięstw. Już dziś (02.11) zawodnicy Daniela Plińskiego zmierzą się przed własną… » więcej 2022-11-02, godz. 14:10, Wiadomości z regionu Zatrzymany pod zarzutem pedofilii. Nocna akcja na opolskim dworcu Zarzuty propozycji obcowania płciowego oraz udostępniania treści pornograficznych osobie małoletniej usłyszał 43-letni mieszkaniec Nysy. Mężczyzna został zatrzymany przez 'Łowców pedofili' na opolskim dworcu PKP. Decyzją sądu… » więcej 2022-10-31, godz. 07:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy chcą, aby powstało muzeum nyski. Czy kultowy samochód doczeka się upamiętnienia? Była produkowana od 1959 do 1994 roku. Służyła jako samochód dostawczy, furgonetka czy ambulans. Mowa o popularnej nysce, z którą wiąże się współczesna historia miasta. Dziś blisko 30 lat po zjechaniu z taśm produkcyjnych ostatniego… » więcej
163164165166167168169
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »