Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-23, 13:00 Autor: Daniel Klimczak

Prace budowlane trwają, muzealnicy czekają na kolejne odkrycia. Co kryje ziemia w centrum Nysy?

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rynek w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Po ostatnich odkryciach w czasie przebudowy nyskiego rynku, archeolodzy spodziewają się natrafić na kolejne podziemne pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. Niewykluczone, że znaleziska staną się w przyszłości turystyczną atrakcją.
Do tej pory w północnej pierzei rynku natrafiono na pozostałości piwnic. Część z nich powstała jeszcze w czasach renesansu. Odkrycie nie było zaskoczeniem dla archeologów, gdyż jeszcze przed wojną ta część miasta była gęsto zabudowana. Jak zapowiada dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie Edward Hałajko, w czasie prac bliższym otoczeniu miejscowej bazyliki najprawdopodobniej odkopane zostaną kolejne pozostałości dawnej zabudowy.

- Możemy się spodziewać, że pod Placem Wyszyńskiego, czyli pomiędzy płytą rynku a bazyliką, znajdziemy pozostałości tych kamienic i tutaj należałoby się zastanowić, czy w przyszłości w jakiś sposób też nie wyeksponować tych reliktów - wskazuje.

Na razie nie zdecydowano jeszcze kiedy i w jaki sposób będzie można wyeksponować odnalezione pamiątki dawnej Nysy. Pod uwagę branych jest kilka koncepcji, a jedna z nich zakłada wykorzystanie w tym celu nowoczesnej technologii.

- Można by było się zastanowić, czy w przyszłości nie stworzyć tam parku archeologicznego, w którym byłoby pokazane to podziemie, jak i też częściowo, może bardziej w sposób multimedialny, jak ta zabudowa nadziemna wyglądała - dodaje dyrektor.

Niewykluczone też, że pozostałości kamienic zostaną w przyszłości zabezpieczone i zabudowane pawilonem, mającym chronić je przed wpływem czynników atmosferycznych.
Edward Hałajko
Edward Hałajko

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 13:18, Wiadomości z regionu Kolejna ofiara powodzi? Ciało ujawnione w powiecie nyskim To prawdopodobnie kolejna - trzecia - ofiara powodzi na Opolszczyźnie. Ciało odkryto podczas usuwania skutków powodzi w okolicach Bodzanowa w powiecie nyskim. » więcej
22232425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »