Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-17, 12:30 Autor: Daniel Klimczak

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Odkrycie archeologiczne na nyskim rynku. W czasie prac związanych z przebudową głównego miejskiego placu znaleziono pozostałości dawnej zabudowy.
Odsłonięte elementy znajdują się między ratuszem a bazyliką, czyli w części rynku, która od czasów powojennych pozostaje niezabudowana. Jak zauważa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Mariusz Krawczyk, o ile samo znalezisko nie było dla badaczy zaskoczeniem, to zdziwienie mogła budzić głębokość, na której natrafiono na pozostałości dawnych kamienic.

- Przy północnej pierzei rynku został odkryty ciąg piwnic dawnej zabudowy. Mniej więcej wiedzieliśmy, gdzie można się tych piwnic spodziewać, bo wiadomo, gdzie budynki, kamienice dawne kiedyś stały. Zaskoczeniem było to, że one wystąpiły bardzo płytko, bezpośrednio poniżej powierzchni chodnika. Niektóre okazało się, że są nie do końca zawalone - wyjaśnia.

Odkryte mury powstały w szerokim odstępie czasu. Najstarsze datowane są na okres późnego gotyku, a najmłodsze na 1. połowę XX wieku. Archeolodzy udokumentowali znalezisko, z kolei magistrat wraz z wykonawcą przebudowy pracują nad takim przeprojektowaniem przebiegu podziemnych instalacji oraz planowanej nawierzchni, by nie kolidowały one z odnalezionymi pamiątkami przeszłości. To spowodowało czasowe wstrzymanie robót.

Dodajmy, że to najprawdopodobniej nie koniec tego typu niespodzianek w trakcie prac na nyskim rynku. Badacze spodziewają się, że kolejne tajemnice zostaną odsłonięte podczas prowadzenia głębszych wykopów. Struktura tych elementów mogła jednak zostać naruszona w przeszłości, gdy w centrum Nysy powstawały podziemne instalacje sanitarne.
Mariusz Krawczyk

Zobacz także

2021-05-10, godz. 19:45, Wiadomości z regionu W Nysie i Otmuchowie pojawiły się inteligentne przejścia dla pieszych. To efekt współpracy między gminami a Tauronem Na Opolszczyźnie pojawiły się kolejne inteligentne przejścia dla pieszych. W ostatnim czasie 6 takich instalacji uruchomiono w Nysie oraz dwie w Otmuchowie. » więcej 2021-05-10, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. Do końca maja zapominalscy nie zapłacą kar za zbyt długie przetrzymywanie książek Nyska biblioteka ogłosiła amnestię. W ten sposób instytucja chce zachęcić czytelników, którzy obawiając się kar, unikają oddawania przetrzymywanych książek. » więcej 2021-05-10, godz. 10:32, Kultura i rozrywka Ostatni moment na zgłaszanie udziału w konkursie wiedzy o nyskich fortyfikacjach. Zainteresowani muszą odpowiedzieć na 100 pytań Ostatni dzwonek dla chcących sprawdzić swoją wiedzę na temat nyskich fortyfikacji. Jeszcze tylko do dziś (10.05) można zgłaszać chęć udziału w konkursie 'Twierdza Nysa od podszewki'. » więcej 2021-05-08, godz. 19:37, Sport i turystyka III liga piłki nożnej: nieudana sobota opolskich drużyn W 30. kolejce III ligi piłkarskiej z drużyn z naszego regionu zapunktował tylko MKS Kluczbork. Przegrały Stal Brzeg i Polonia Nysa. » więcej 2021-05-07, godz. 08:15, Gospodarka Do czerwca można zgłaszać uwagi i wnioski do aktualizowanych planów zarządzania ryzykiem powodziowym Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. » więcej
279280281282283284285
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »