Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-17, 12:30 Autor: Daniel Klimczak

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Odkrycie archeologiczne na nyskim rynku. W czasie prac związanych z przebudową głównego miejskiego placu znaleziono pozostałości dawnej zabudowy.
Odsłonięte elementy znajdują się między ratuszem a bazyliką, czyli w części rynku, która od czasów powojennych pozostaje niezabudowana. Jak zauważa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Mariusz Krawczyk, o ile samo znalezisko nie było dla badaczy zaskoczeniem, to zdziwienie mogła budzić głębokość, na której natrafiono na pozostałości dawnych kamienic.

- Przy północnej pierzei rynku został odkryty ciąg piwnic dawnej zabudowy. Mniej więcej wiedzieliśmy, gdzie można się tych piwnic spodziewać, bo wiadomo, gdzie budynki, kamienice dawne kiedyś stały. Zaskoczeniem było to, że one wystąpiły bardzo płytko, bezpośrednio poniżej powierzchni chodnika. Niektóre okazało się, że są nie do końca zawalone - wyjaśnia.

Odkryte mury powstały w szerokim odstępie czasu. Najstarsze datowane są na okres późnego gotyku, a najmłodsze na 1. połowę XX wieku. Archeolodzy udokumentowali znalezisko, z kolei magistrat wraz z wykonawcą przebudowy pracują nad takim przeprojektowaniem przebiegu podziemnych instalacji oraz planowanej nawierzchni, by nie kolidowały one z odnalezionymi pamiątkami przeszłości. To spowodowało czasowe wstrzymanie robót.

Dodajmy, że to najprawdopodobniej nie koniec tego typu niespodzianek w trakcie prac na nyskim rynku. Badacze spodziewają się, że kolejne tajemnice zostaną odsłonięte podczas prowadzenia głębszych wykopów. Struktura tych elementów mogła jednak zostać naruszona w przeszłości, gdy w centrum Nysy powstawały podziemne instalacje sanitarne.
Mariusz Krawczyk

Zobacz także

2021-05-13, godz. 20:20, Wiadomości z regionu Nyski PKS wciąż odmładza flotę. Przewoźnik kupił 9 "nowych" autobusów, a w planach są dalsze inwestycje Nyski PKS kontynuuje modernizację swojej floty autobusów. W ostatnim czasie przewoźnik nabył 9 pojazdów, które zastąpią najbardziej wysłużone jednostki. » więcej 2021-05-13, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Gmina Nysa wyróżniona w konkursie Samorząd Pro Familia 2021 Trwa Międzynarodowa Konferencja V4+ Coalition Pro Familia. Przedstawiciele polskiego rządu oraz Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają między innymi o polityce demograficznej. Dodatkowo ogłoszeni zostaną zwycięzcy konkursu Samorząd Pro Familia… » więcej 2021-05-13, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Śmiertelne pobicie 22-latka w Nysie. Będzie nowy proces, a jednemu z oskarżonych grozi dożywocie? Nie poznaliśmy zapowiadanego wyroku ws. śmiertelnego pobicia 22-latka przed jednym z marketów w Nysie. Sąd zaznaczył, że jeden z oskarżonych może odpowiadać za zabójstwo, a nie pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Proces rozpocznie… » więcej 2021-05-12, godz. 20:00, Sport i turystyka Trwają zapisy na tegoroczny Bieg Nyski. Warto się spieszyć, bo zostało już niewiele wolnych miejsc Bieg Nyski wraca w tym roku po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Zainteresowani mogą już zapisywać się do udziału w VIII edycji imprezy, która odbędzie się 5 czerwca. » więcej 2021-05-10, godz. 19:45, Wiadomości z regionu W Nysie i Otmuchowie pojawiły się inteligentne przejścia dla pieszych. To efekt współpracy między gminami a Tauronem Na Opolszczyźnie pojawiły się kolejne inteligentne przejścia dla pieszych. W ostatnim czasie 6 takich instalacji uruchomiono w Nysie oraz dwie w Otmuchowie. » więcej
278279280281282283284
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »