Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-17, 12:30 Autor: Daniel Klimczak

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic

Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic [fot. Daniel Klimczak]
Odkrycie archeologiczne na nyskim rynku. W czasie prac związanych z przebudową głównego miejskiego placu znaleziono pozostałości dawnej zabudowy.
Odsłonięte elementy znajdują się między ratuszem a bazyliką, czyli w części rynku, która od czasów powojennych pozostaje niezabudowana. Jak zauważa archeolog z Muzeum Powiatowego w Nysie Mariusz Krawczyk, o ile samo znalezisko nie było dla badaczy zaskoczeniem, to zdziwienie mogła budzić głębokość, na której natrafiono na pozostałości dawnych kamienic.

- Przy północnej pierzei rynku został odkryty ciąg piwnic dawnej zabudowy. Mniej więcej wiedzieliśmy, gdzie można się tych piwnic spodziewać, bo wiadomo, gdzie budynki, kamienice dawne kiedyś stały. Zaskoczeniem było to, że one wystąpiły bardzo płytko, bezpośrednio poniżej powierzchni chodnika. Niektóre okazało się, że są nie do końca zawalone - wyjaśnia.

Odkryte mury powstały w szerokim odstępie czasu. Najstarsze datowane są na okres późnego gotyku, a najmłodsze na 1. połowę XX wieku. Archeolodzy udokumentowali znalezisko, z kolei magistrat wraz z wykonawcą przebudowy pracują nad takim przeprojektowaniem przebiegu podziemnych instalacji oraz planowanej nawierzchni, by nie kolidowały one z odnalezionymi pamiątkami przeszłości. To spowodowało czasowe wstrzymanie robót.

Dodajmy, że to najprawdopodobniej nie koniec tego typu niespodzianek w trakcie prac na nyskim rynku. Badacze spodziewają się, że kolejne tajemnice zostaną odsłonięte podczas prowadzenia głębszych wykopów. Struktura tych elementów mogła jednak zostać naruszona w przeszłości, gdy w centrum Nysy powstawały podziemne instalacje sanitarne.
Mariusz Krawczyk

Zobacz także

2021-11-19, godz. 23:18, Sport i turystyka Porażka Stali po tie-breaku. Nie ma wygranej, ale jest kolejny punkt Stal Nysa wciąż nie potrafi odnieść zwycięstwa w nowym rozdaniu siatkarskiej PlusLigi. W meczu 8. kolejki uległa na własnym parkiecie 2:3 GKS-owi Katowice. » więcej 2021-11-19, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Nyska elektrociepłownia zainwestuje w nowoczesny system wytwarzania energii. Pozwoli to zagospodarować odpady i obniżyć koszty Nyska elektrociepłownia zainwestuje w nowoczesny system produkcji energii. W ten sposób możliwa będzie redukcja zużycia paliw kopalnych, a także zagospodarowanie części odpadów, które dziś trafiają na wysypiska. » więcej 2021-11-19, godz. 15:30, Sport i turystyka Przed nyską Stalą szansa na punkty. "Na pewno będzie to twardy mecz" Stal Nysa podejmie dziś (19.11) GKS Katowice w spotkaniu 8. kolejki siatkarskiej PlusLigi. Zespół Daniela Plińskiego liczy na przełamanie i pierwsze zwycięstwo w sezonie. » więcej 2021-11-19, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Kierowcy, noga z gazu! SPEED rusza w nocny kurs po trasach powiatu nyskiego Nyska policja zapowiada wieczorno-nocną akcję na drogach w powiecie. W teren ruszają policjanci grupy SPEED. Mają do dyspozycji oznakowane oraz nieoznakowane radiowozy. A ich celem jest wyeliminowanie kierowców stanowiących zagrożenie… » więcej 2021-11-18, godz. 14:31, Wiadomości z regionu W Nysie rozmawiano, jak zachęcić czeską młodzież do wyboru tamtejszej uczelni. Zdaniem władz Jesenika, może to być lepszy wybór niż studia w Ołomuńcu Nyska uczelnia coraz śmielej wychodzi ze swoją ofertą poza granice kraju. Dziś (18.11) w mieście gościła delegacja z Czech, która wspólnie z władzami PWSZ zastanawiała się, jak przekonać tamtejszą młodzież do studiowania w… » więcej
232233234235236237238
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »