Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-11, 16:13 Autor: Daniel Klimczak

Zakończył się remont nyskiej bazyliki. To pierwsze tak poważne prace od czasów powojennej odbudowy [ZDJĘCIA]

Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończył się trwający 3 lata remont nyskiej bazyliki. W tym czasie za prawie 21 milionów złotych wyremontowano dach, uzupełniono ubytki w zewnętrznych ścianach, a także odrestaurowano witraże, tynki sklepień i organy.
Ostatni tak poważny remont wykonano tuż po II wojnie światowej. Jak jednak zauważa proboszcz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz, w dźwigającym się ze zniszczeń kraju trudno było zastosować najlepszej jakości materiały. Swoje zrobił też upływ czasu.

- Kamienne elementy były tylko łatane betonowymi łatami. Beton się ukruszył, zaczęło wszystko odpadać. Przez 2 sezony bazylika stała bez dachu. Potem pojawił się prowizoryczny, płaski dach, a dopiero pod koniec lat 50. powstał ten strzelisty dach, tak jak to było przed pożarem. Do tego czasu jednak do wnętrza dostawała się woda i sklepienia były nią nasączone - tłumaczy.

To właśnie wymiana dachu był jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych elementów remontu. Współwłaściciel wykonującej go firmy Jan Serafin wskazuje, że dużym wyzwaniem okazało się także uzupełnienie ubytków elewacji.

- 72 metry do szpicy wieży. Najtrudniejszym elementem przy dachu było postawienie rusztowań. Przy elewacji trudność polegała na doprowadzeniu do stanu, żeby nie za bardzo było widać, że myśmy cokolwiek z tymi cegłami robili, żeby nie było, że one są ładne, czyściutkie i świecące - dodaje.

W pracach uczestniczyło około 30 osób, a ich działania musiały być skoordynowane w taki sposób, by nie zakłócać porządku liturgicznego. Zdaniem wicewojewody opolskiej Teresy Barańskiej, nyska bazylika to niezwykle cenny zabytek.

- To unikat na skalę Europy. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego była możliwość przeprowadzenia prac, które pozwoliły jej odzyskać świetność na wiele, wiele lat - powiedziała.

Przyznana dotacja pozwoliła pokryć 85 procent kosztów robót.

Dodajmy, że na remoncie skorzystają także turyści, dla których uruchomiono nową ścieżkę dydaktyczną prowadzącą między innymi przez poddasze świątyni.

To jednak nie koniec koniecznych do wykonania prac. W dalszej kolejności niezbędna będzie renowacja ponad 100-letnich ławek, na którą parafii nie udało się dotąd uzyskać dofinansowania. Konieczne będzie też wykonanie witraży do 4 kościelnych kaplic. To już jednak zadanie, które prałat Mróz powierzy swojemu następcy. On sam za 2 tygodnie przestanie pełnić swoje dotychczasowe obowiązki, udając się na emeryturę.
ks. Mikołaj Mróz
Jan Serafin
Teresa Barańska

Zobacz także

2021-01-23, godz. 19:48, Sport i turystyka Stal już nie taka mocna u siebie. Kolejna porażka w Hali Nysa Stal Nysa uległa Treflowi Gdańsk 0:3 w spotkaniu 22. kolejki siatkarskiej PlusLigi. Nysianie przeciwstawili się rywalom jedynie w trzeciej partii. Pierwsze dwie przegrywali zdecydowanie. » więcej 2021-01-23, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji zielonej energii oraz zmniejszyć rachunki za prąd. » więcej 2021-01-23, godz. 12:30, Sport i turystyka Punkty wciąż potrzebne. Stal spróbuje zrewanżować się Treflowi Gdańsk Stal Nysa zmierzy się z Treflem Gdańsk w 22. kolejce rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Dzisiejsze (23.01) spotkanie będzie okazją do rewanżu za trzysetową porażkę, jakiej podopieczni Krzysztofa Stelmacha doznali na parkiecie rywala… » więcej 2021-01-22, godz. 13:20, Wiadomości z regionu Teren nad Jeziorem Nyskim sprzedany za milion złotych mniej niż poprzednio. Miasto liczy, że tym razem inwestor się nie rozmyśli Nyski 'Albatros' ponownie zlicytowany. Tym razem teren nad Jeziorem Nyskim osiągnął wartość miliona 855 tysięcy złotych. » więcej 2021-01-22, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Nyska PWSZ jedyną uczelnią w kraju z takim certyfikatem. Chodzi m.in. o wpływ na środowisko Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, jako pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych uczelni w Europie, otrzymała certyfikat potwierdzający wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskiem i Energią. » więcej
310311312313314315316
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »