Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-07-30, 19:33 Autor: Daniel Klimczak

Zbiorowy grób żołnierzy z II Wojny Światowej znaleziono w Nysie. To Niemcy i Estończyk

W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II Wojny Światowej.
Mogiły powstały w 1945 roku. Jak zauważa kierownik prac Adam Białas z pracowni Pomost z Poznania, ich stan świadczy o tym, jak krwawe żniwo zbierały wojenne walki.

- Te konkretnie szczątki pochodzą ze szpitala wojennego. Na pierwszym szkielecie widać ślady amputacji i widać też szyny usztywniające. Widać, że ci żołnierze, ciężko ranni, trafili do szpitala polowego, gdzie próbowano uratować ich życie - tłumaczy.

Celem prac jest identyfikacja szczątek, a także powiadomienie rodzin o ustalonym miejscu pochówku. Jak dodają członkowie ekipy, ważnym aspektem jest także unaocznienie, czym tak naprawdę jest wojna.

Prace są prowadzone na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Jak wyjaśnia Jacek Cielecki, badacz historii Śląska Opolskiego, żołnierze ci zmarli niedługo przed decydującymi walkami o miasto.

- Oni zmarli 15 - 16 marca 1945 roku, czyli parę dni przed walkami o Nysę. Są to żołnierze, których ostatnia przynależność bojowa to była 20. dywizja pancerna, która akurat w tym czasie znajdowała się w rejonie Goświnowic. Grobów żołnierzy, którzy walczyli o Nysę też szukamy - dodaje.

W ustaleniu tożsamości pomogą dokumenty zgromadzone w archiwach, a także nieśmiertelniki i pomiary antropometryczne.

Szczątki po zebraniu i sporządzeniu dokumentacji trafiają do kostnicy, gdzie prowadzone będą ewentualne dodatkowe badania. Raz w roku szkielety niemieckich żołnierzy, ekshumowane w różnych miejscach, są grzebane na cmentarzu wojennym w Nadolicach pod Wrocławiem.

Jak zapowiadają badacze, jest bardzo możliwe, że pobliżu znajduje się jeszcze co najmniej jedna zbiorowa mogiła, w której spoczywa ludność cywilna, jednak do tej pory nie udało się jej znaleźć. Prace poszukiwawcze mają zostać wkrótce wznowione.
Adam Białas
Jacek Cielecki

Zobacz także

2020-09-01, godz. 20:52, Wiadomości z regionu Trudna sytuacja w gminie Nysa. "Na razie nie jesteśmy w stanie zliczyć, ile obiektów zostało podtopionych" W powiecie nyskim wciąż trwa usuwanie skutków ulewy, która dziś (01.09) przeszła nad tą częścią regionu. » więcej 2020-09-01, godz. 19:45, Wiadomości z regionu W szkołach powiatu nyskiego wprowadzono środki ostrożności, jednak nie są one bardzo inwazyjne. "Będziemy monitorować sytuację" Po ponad 5 miesiącach od zawieszenia stacjonarnych zajęć lekcyjnych, uczniowie w powiecie nyskim zasiedli dziś (01.09) w szkolnych ławach. W placówkach wprowadzono dodatkowe środki ostrożności w związku z pandemią, jednak nie należą… » więcej 2020-09-01, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Podtopienia po ulewnych deszczach w powiecie nyskim. Zaczyna brakować sił, strażacy ściągają wsparcie z innych powiatów [AKTUALIZACJA] Ponad 300 strażaków walczy ze skutkami ulew, które przeszły dziś (1.09) przez powiat nyski. W zalane rejony trafi także wsparcie kompanii powodziowej z Brzegu. » więcej 2020-09-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Nysie w cieniu pandemii. "To nowa normalność, dzieci będą mogły się ze sobą spotykać" Pierwszy dzwonek zabrzmiał dziś (1.09) w szkołach. Wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego zorganizowano w Nysie, gdzie przy Zespole Placówek Specjalnych rozpoczęło działalność Regionalne Centrum Integracji i Rehabilitacji. » więcej 2020-08-30, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Raport dnia: 8 nowych zakażeń i 7 wyzdrowień w regionie. W kraju potwierdzono 631 nowych przypadków koronawirusa 8 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. Niemal tylu samo, bo 7 osobom, udało się w tym czasie ostatecznie pokonać chorobę. » więcej
352353354355356357358
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »