Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-07-30, 19:33 Autor: Daniel Klimczak

Zbiorowy grób żołnierzy z II Wojny Światowej znaleziono w Nysie. To Niemcy i Estończyk

W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II Wojny Światowej.
Mogiły powstały w 1945 roku. Jak zauważa kierownik prac Adam Białas z pracowni Pomost z Poznania, ich stan świadczy o tym, jak krwawe żniwo zbierały wojenne walki.

- Te konkretnie szczątki pochodzą ze szpitala wojennego. Na pierwszym szkielecie widać ślady amputacji i widać też szyny usztywniające. Widać, że ci żołnierze, ciężko ranni, trafili do szpitala polowego, gdzie próbowano uratować ich życie - tłumaczy.

Celem prac jest identyfikacja szczątek, a także powiadomienie rodzin o ustalonym miejscu pochówku. Jak dodają członkowie ekipy, ważnym aspektem jest także unaocznienie, czym tak naprawdę jest wojna.

Prace są prowadzone na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Jak wyjaśnia Jacek Cielecki, badacz historii Śląska Opolskiego, żołnierze ci zmarli niedługo przed decydującymi walkami o miasto.

- Oni zmarli 15 - 16 marca 1945 roku, czyli parę dni przed walkami o Nysę. Są to żołnierze, których ostatnia przynależność bojowa to była 20. dywizja pancerna, która akurat w tym czasie znajdowała się w rejonie Goświnowic. Grobów żołnierzy, którzy walczyli o Nysę też szukamy - dodaje.

W ustaleniu tożsamości pomogą dokumenty zgromadzone w archiwach, a także nieśmiertelniki i pomiary antropometryczne.

Szczątki po zebraniu i sporządzeniu dokumentacji trafiają do kostnicy, gdzie prowadzone będą ewentualne dodatkowe badania. Raz w roku szkielety niemieckich żołnierzy, ekshumowane w różnych miejscach, są grzebane na cmentarzu wojennym w Nadolicach pod Wrocławiem.

Jak zapowiadają badacze, jest bardzo możliwe, że pobliżu znajduje się jeszcze co najmniej jedna zbiorowa mogiła, w której spoczywa ludność cywilna, jednak do tej pory nie udało się jej znaleźć. Prace poszukiwawcze mają zostać wkrótce wznowione.
Adam Białas
Jacek Cielecki

Zobacz także

2020-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Na ulicach Nysy pojawiły się pierwsze domki dla owadów. Mają one pomóc między innymi pszczołom i trzmielom Na ulicach Nysy stanęły pierwsze domki dla owadów. To element działań związanych z edukacją ekologiczną, a także sposób na pomoc w rozwoju organizmów pożytecznych zarówno dla roślin, jak i ludzi. » więcej 2020-09-02, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Paweł Dytko przedstawił IXAR II, czyli nową wersję samochodu elektrycznego Paweł Dytko przedstawił kolejną wersję samochodu o napędzie elektrycznym. IXAR II to ulepszona wersja, która od poprzedniej jest lżejsza o 200 kilogramów i osiąga prędkość około 55 kilometrów na godzinę. Rajdowiec i konstruktor… » więcej 2020-09-02, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Szkolny dzwonek zabrzmiał także w więziennej szkole. W naszym regionie naukę rozpoczęło 171 skazanych Początek września to czas powrotu do nauki także dla części więźniów. Wczoraj (01.09) nowy rok szkolny rozpoczęło w naszym regionie 171 osadzonych. » więcej 2020-09-02, godz. 15:45, Wiadomości z regionu W powiecie nyskim trwa sprzątanie po podtopieniach. Samorządy szukają sposobów, by w przyszłości unikać podobnych sytuacji Trwa sprzątanie po wczorajszych (01.09) ulewach w powiecie nyskim. Do walki z żywiołem strażacy byli tam wzywani do późnych godzin nocnych. » więcej 2020-09-02, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Szkoły muzyczne startują w tradycyjnej formie, choć nie brak modyfikacji w organizacji pracy Pełni optymizmu i stęsknieni za tradycyjnym nauczaniem - w taki sposób, u progu nowego roku szkolnego, zgodnie określają siebie, swoich podopiecznych i współpracowników przedstawiciele obu państwowych szkół muzycznych, które w… » więcej
351352353354355356357
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »