Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-12-18, 16:00 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy "Rolniku"

Park przy nyskim "Rolniku" [Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Park przy nyskim "Rolniku" [Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Przy nyskim „Rolniku”, szkole, która ma duże tradycje związane z hodowlą pszczół, powstaje minimuzeum pszczelarstwa. W parkowych alejkach wyeksponowane zostaną stare, zabytkowe ule, a na terenie wokół "Rolnika", w ramach realizowanego przez powiat nyski projektu „Kraina miodem płynąca”, trwają już pierwsze nasadzenia roślin miododajnych.
Tomasz Jazienicki, dyrektor nyskiego rolnika wyjaśnia, że wszystko dlatego, że historycznie szkoła zawsze związana była z pszczołami.

– Przede wszystkim przez profesora Kazimierza Micułę, który był wielkim orędownikiem pszczelarstwa. Zostało po nim nawet kilka zabytkowych uli. Niestety ten najpiękniejszy, piętrowy, wielkości garażu, spłonął w lutym przez jakiegoś chuligana, który najpierw włamał się do pomieszczenia, a później je podpalił. Przy okazji tego zdarzenia przypomnieliśmy sobie, że w szkole pszczelarstwo było kiedyś bardzo rozwinięte i postanowiliśmy wrócić do korzeni. Tym bardziej, że mamy park, mamy też tereny po ogródkach działkowych oraz takie, które stoją ugorem. Postanowiliśmy to zrekultywować i posadzić na tym terenie miododajne rośliny. Dostajemy od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin. Będzie już tego kilka rzędów, więc pszczoły będą miały co robić. W parku jest natomiast główna alejka, przy której chcemy zgromadzić różne zabytkowe ule, w tym również te o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Kilka już przywieźliśmy do szkoły i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną alejka zostanie wybrukowana, a wzdłuż niej powstaną specjalne stanowiska dla naszych eksponatów. Czyli już niedługo, jak wierni będą wychodzić po mszy niedzielnej z przyległego do szkoły kościoła, przy okazji będą mogli sobie pozwiedzać - mówi Tomasz Jazienicki.

W nyskim "Rolniku" swoją siedzibę od niedawna ma również koło pszczelarzy, które jest jednym z najprężniej działających w województwie.
Tomasz Jazienicki

Zobacz także

2017-12-03, godz. 07:00, Wiadomości z regionu W poniedziałek (4.12) rusza remont ul. Piastowskiej w Nysie. Utrudnienia mogą potrwać nawet rok 20 milionów złotych kosztować będzie przebudowa ulicy Piastowskiej w Nysie. Inwestycja rusza w poniedziałek (4.12), a jej głównym zadaniem jest poprawa komunikacji i stworzenie dodatkowych miejsc do parkowania w tej części miasta. » więcej 2017-12-02, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Tryton Nyski po staremu. Radni zablokowali burmistrza Nie będzie zmian w regulaminie Nyskiego Trytona. Z wnioskiem o wręczanie statuetek Trytona co dwa lata, a nie jak było do tej pory co roku, wystąpił burmistrz Nysy podczas ostatniej sesji. Radni gminy nie zgodzili się na takie zmiany… » więcej 2017-12-02, godz. 11:32, Wiadomości z regionu Seniorów w Nysie przybywa, a dom pobytu "pęka w szwach". Potrzebny im nowy! W Nysie musi powstać kolejny Dzienny Dom Pobytu. Takiego zdania są nie tylko seniorzy, których w dotychczasowej placówce jest coraz więcej. Do podobnych wniosków doszli też władze, które przymierzają się do takiej inwestycji. Jako… » więcej 2017-12-01, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Do Nysy zjechali samorządowcy i naukowcy z całego kraju. Dyskutowali o dobrych praktykach O problemach samorządu i jego przyszłości rozmawiali w Nysie uczestnicy konferencji „Samorząd w służbie społeczeństwa obywatelskiego”. W spotkaniu w auli Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych wzięli… » więcej 2017-12-01, godz. 18:24, Sport i turystyka Przed nami mecz na szczycie siatkarskiej 1. ligi Mają na swoim koncie 7 zwycięstw i 3 porażki, ale dzieli ich w tabeli jeden punkt. W sobotę (2.12) lider siatkarskiej 1. ligi Krispol Września podejmie drugą w tabeli Stal PWSZ Nysa. » więcej
643644645646647648649
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »