Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-12-18, 16:00 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy "Rolniku"

Park przy nyskim "Rolniku" [Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Park przy nyskim "Rolniku" [Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Przy nyskim „Rolniku”, szkole, która ma duże tradycje związane z hodowlą pszczół, powstaje minimuzeum pszczelarstwa. W parkowych alejkach wyeksponowane zostaną stare, zabytkowe ule, a na terenie wokół "Rolnika", w ramach realizowanego przez powiat nyski projektu „Kraina miodem płynąca”, trwają już pierwsze nasadzenia roślin miododajnych.
Tomasz Jazienicki, dyrektor nyskiego rolnika wyjaśnia, że wszystko dlatego, że historycznie szkoła zawsze związana była z pszczołami.

– Przede wszystkim przez profesora Kazimierza Micułę, który był wielkim orędownikiem pszczelarstwa. Zostało po nim nawet kilka zabytkowych uli. Niestety ten najpiękniejszy, piętrowy, wielkości garażu, spłonął w lutym przez jakiegoś chuligana, który najpierw włamał się do pomieszczenia, a później je podpalił. Przy okazji tego zdarzenia przypomnieliśmy sobie, że w szkole pszczelarstwo było kiedyś bardzo rozwinięte i postanowiliśmy wrócić do korzeni. Tym bardziej, że mamy park, mamy też tereny po ogródkach działkowych oraz takie, które stoją ugorem. Postanowiliśmy to zrekultywować i posadzić na tym terenie miododajne rośliny. Dostajemy od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin. Będzie już tego kilka rzędów, więc pszczoły będą miały co robić. W parku jest natomiast główna alejka, przy której chcemy zgromadzić różne zabytkowe ule, w tym również te o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Kilka już przywieźliśmy do szkoły i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną alejka zostanie wybrukowana, a wzdłuż niej powstaną specjalne stanowiska dla naszych eksponatów. Czyli już niedługo, jak wierni będą wychodzić po mszy niedzielnej z przyległego do szkoły kościoła, przy okazji będą mogli sobie pozwiedzać - mówi Tomasz Jazienicki.

W nyskim "Rolniku" swoją siedzibę od niedawna ma również koło pszczelarzy, które jest jednym z najprężniej działających w województwie.
Tomasz Jazienicki

Zobacz także

2017-12-26, godz. 13:30, Sport i turystyka Otwarcie nyskiej hali. Będą dinozaury, roboty i zwiedzanie Pokazy wirtualnej rzeczywistości, sztuk walki, warsztaty archeologiczne, gry planszowe i moc innych atrakcji czeka na wszystkich w dniu „otwartych drzwi” w nyskiej hali sportowej. Imprezę zaplanowano na 30 grudnia, a udział w niej jest… » więcej 2017-12-26, godz. 10:00, Kultura i rozrywka "Droga" Elżbiety Tomczyk-Kubiszyn. Nyskie muzeum zaprasza na wystawę Na wystawę Elżbiety Tomczyk-Kubiszyn, artystki związanej z Nysą, a na stałe mieszkającej we Francji, zaprasza Muzeum Powiatowe w Nysie. Ekspozycja spodoba się koneserom sztuki minimalistycznej i amatorom abstrakcji, ponieważ prace… » więcej 2017-12-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Piłsudski nabiera rumieńców. Model pomnika autorstwa prof. Molendy ma być gotowy w marcu Nabierają tempa prace nad pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, który w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ma stanąć w nyskim rynku. Model powstaje w pracowni nyskiego rzeźbiarza prof. Mariana Molendy. » więcej 2017-12-25, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Nysanka na jarmarku bożonarodzeniowym w Wiedniu. "Tyle tu polskich akcentów!" Święta są tak mocno zakorzenione w polskiej tradycji, że w wielu europejskich krajach, zwłaszcza w czasie Bożego Narodzenia, można odnaleźć polskie akcenty. Małgorzata Radziewicz, była dyrektor nyskiego muzeum już szósty raz spędza… » więcej 2017-12-24, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Nyscy bezdomni też świętują. Najedzą się do syta, podzielą opłatkiem Samotni, potrzebujący i bezdomni nysanie uczestniczyli w przygotowanej przez Wspólnotę Apostolską św. Elżbiety Bożonarodzeniowej Wigilii. Jak co roku w organizacji spotkania brały również udział siostry Elżbietanki i wolontariusze… » więcej
630631632633634635636
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »