Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2017-12-18, 16:00 Autor: Klaudia Pokładek

W Nysie będzie małe muzeum pszczelarstwa. Powstanie przy "Rolniku"

Park przy nyskim "Rolniku" [Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Park przy nyskim "Rolniku" [Fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Przy nyskim „Rolniku”, szkole, która ma duże tradycje związane z hodowlą pszczół, powstaje minimuzeum pszczelarstwa. W parkowych alejkach wyeksponowane zostaną stare, zabytkowe ule, a na terenie wokół "Rolnika", w ramach realizowanego przez powiat nyski projektu „Kraina miodem płynąca”, trwają już pierwsze nasadzenia roślin miododajnych.
Tomasz Jazienicki, dyrektor nyskiego rolnika wyjaśnia, że wszystko dlatego, że historycznie szkoła zawsze związana była z pszczołami.

– Przede wszystkim przez profesora Kazimierza Micułę, który był wielkim orędownikiem pszczelarstwa. Zostało po nim nawet kilka zabytkowych uli. Niestety ten najpiękniejszy, piętrowy, wielkości garażu, spłonął w lutym przez jakiegoś chuligana, który najpierw włamał się do pomieszczenia, a później je podpalił. Przy okazji tego zdarzenia przypomnieliśmy sobie, że w szkole pszczelarstwo było kiedyś bardzo rozwinięte i postanowiliśmy wrócić do korzeni. Tym bardziej, że mamy park, mamy też tereny po ogródkach działkowych oraz takie, które stoją ugorem. Postanowiliśmy to zrekultywować i posadzić na tym terenie miododajne rośliny. Dostajemy od starostwa sadzonki drzew, krzewów i małych roślin. Będzie już tego kilka rzędów, więc pszczoły będą miały co robić. W parku jest natomiast główna alejka, przy której chcemy zgromadzić różne zabytkowe ule, w tym również te o przedziwnych kształtach i rozmiarach. Kilka już przywieźliśmy do szkoły i jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną alejka zostanie wybrukowana, a wzdłuż niej powstaną specjalne stanowiska dla naszych eksponatów. Czyli już niedługo, jak wierni będą wychodzić po mszy niedzielnej z przyległego do szkoły kościoła, przy okazji będą mogli sobie pozwiedzać - mówi Tomasz Jazienicki.

W nyskim "Rolniku" swoją siedzibę od niedawna ma również koło pszczelarzy, które jest jednym z najprężniej działających w województwie.
Tomasz Jazienicki

Zobacz także

2024-11-27, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Rolnicy walczą o dostęp do drogi krajowej 46. Są przeciwni ograniczeniom ruchu ciągników Rolnicy z Pakosławic protestują przeciw wykluczeniu ich transportu z drogi krajowej nr 46, która jest w trakcie rozbudowy. Podkreślają, że zablokowanie przejazdu główną arterią utrudni im transport plonów do lokalnych zakładów… » więcej 2024-11-26, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Miłość, która przerodziła się w koszmar. 25-latek porwał byłą partnerkę 25-letni mieszkaniec powiatu nyskiego postanowił desperacko walczyć o powrót do swojej byłej partnerki. Jego działania przerodziły się jednak w dramatyczną sytuację, która mogła skończyć się tragedią. Mężczyzna wciągnął… » więcej 2024-11-24, godz. 22:21, Sport i turystyka Stal Nysa dzielnie walczyła, ale punkty pojechały do Jastrzębia Zdroju [ZDJĘCIA] 13. kolejka rozgrywek PlusLigi nie była szczęśliwa dla siatkarzy PSG Stali Nysa. ''Żółto-niebiescy'' przegrali we własnej hali z mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem 0:3 (23:25, 22:25 i 22:25). W ligowej tabeli drużyna z Nysy zajmuje… » więcej 2024-11-24, godz. 14:00, Sport i turystyka Arcytrudne zadanie przed siatkarzami PSG Stali. Do Nysy przyjeżdża lider PlusLigi Do Nysy przyjeżdża dziś (24.11) mistrz Polski i aktualny lider tabeli Polskiej Ligi Siatkówki. W spotkaniu 13. kolejki rozgrywek drużyna PSG Stali o ligowe punkty przed własną publicznością zagra z Jastrzębskim Węglem. » więcej 2024-11-23, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że przez 30 lat te samorządy zostały szczególnie doświadczone wielką wodą. » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »