Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Audycje z powiatu nyskiego

Audycje z powiatu nyskiego

2018-02-28, 19:34 Autor: Dorota Kłonowska

Stravenki i studencka kolej. Nyska PWSZ współpracuje z 8 uczelniami w Czechach

Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat [Fot.Dorota Kłonowska]
Wśród 192 umów partnerskich, podpisanych z uczelniami z całego świata w 31 krajach, PWSZ w Nysie zawarła takie porozumienia z ośmioma „sąsiedzkimi” uniwersytetami znajdującymi się w Czechach. Na równi są zainteresowane obie strony, bo Czesi – z uwagi na bliskość – nie obawiają się, że ich młodzież pozostanie na stałe w Polsce.
- Właśnie kilka dni temu (21.02) byliśmy w Czechach na spotkaniach z młodzieżą szkół średnich. Okazuje się, że chcą u nas studiować, bo jesteśmy tu na pograniczu jedyną taką uczelnią. Ale te kontakty dotyczą także współpracy naukowej i samorządowej, z III sektorem, oraz gospodarczej. Są ułatwienia, jeśli chodzi o język, bliskość, podobną sferę kulturową. My mamy studentów i wykładowców z Czech, z kolei nasi studenci odbywają u nich praktyki, staże i tam studiują - mówi dr Piotr Bernat, pełnomocnik ds. współpracy polsko-czeskiej PWSZ.

Doświadczyła takiej współpracy Elżbieta Boruch – obecnie pracująca w uczelnianym biurze współpracy międzynarodowej, jeszcze kilka lat temu studentka nyskiej uczelni, która przez pewien czas studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Opavie.

- Otrzymałam stypendium w ramach programu Erasmus. To było cenne doświadczenie, poznałam wielu przyjaciół Czechów, podszkoliłam się z języka czeskiego, co przydaje mi się teraz w mojej pracy. Są bowiem językowe lapsusy. Nasz „sklep” to czeska piwnica, „pokój” to po czesku łóżko, a polski „akademik” to u naszych sąsiadów studencka kolej. Dochodzi zatem do wielu zabawnych sytuacji – śmieje się Elżbieta Boruch.

Z kolei Anna Opałka - szefowa działu kontaktów zewnętrznych i biura współpracy międzynarodowej - podkreśla, że studenci bardzo sobie cenią takie staże, studia i praktyki w Czechach także z praktycznych powodów.

- Granty, jakie dostają, pozwalają się tam utrzymać bez nadwyrężania kieszeni rodziców, mają też dodatkowo – co jest w Czechach normą – tzw. stravenki, czyli bony na posiłki. Także my staramy się zadbać o potrzeby czeskich studentów. We wrześniu na przykład ruszamy z kursem języka polskiego, organizujemy im czas, pomagamy finansowo i nie tylko. Realizujemy jako PWSZ rokrocznie szereg projektów związanych z pograniczem – mówi Anna Opałka.
Anna Opałka, Elżbieta Boruch i Piotr Bernat w rozmowie z Dorotą Kłonowską

Zobacz także

2018-11-19, godz. 15:33, Audycje z powiatów Strażackie przygotowania do zimy na pograniczu Sezon zimowy niesie wiele zagrożeń - to nie tylko niesprawne piece i kominy, ale też zabłąkani narciarze, czy wypadki w górach. » więcej 2018-11-19, godz. 10:19, Audycje z powiatów Paczków i Javornik razem na co dzień, razem w Unii Europejskiej Gmina Paczków w partnerstwie z czeskim Javorníkiem realizuje projekt „Paczków i Javoník. Dwa miasta, jedna historia” dofinansowany w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska. Paczków będzie miał odrestaurowany rynek… » więcej 2018-11-12, godz. 14:56, Audycje z powiatów EURES łączy sąsiadów. Polacy wciąż poszukiwani na czeskim rynku pracy - Została powołana specjalna, polsko - czeska grupa do spraw rynku pracy, uczestniczymy w targach pracy. Czesi mają niższe bezrobocie niż my, przy jednocześnie wyższych zarobkach i bogatym pakiecie socjalnym. Nic zatem dziwnego, że… » więcej 2018-11-09, godz. 20:38, Audycje z powiatów Na gołąbki do Wilamowic Nyskich. Produkty regionalne pogranicza Dziedzictwo Kulinarne Ziemi Nyskiej - „Biskupów i Wilamowice Nyskie” - na taką wycieczkę krajoznawczą po pograniczu zaprasza polskich i czeskich turystów Oddziałowa Komisja Krajoznawcza PTTK Tryton » więcej 2018-11-08, godz. 18:10, Audycje z powiatów "Powietrze w Nysie bywa gorsze niż w Krakowie". Iwona Skulska i Grzegorz Smoleń o smogu Nyska straż miejska po raz kolejny wypowiada wojnę zatruwającym powietrze. W tym sezonie grzewczym strażnicy sami będą mogli pobierać próbki z pieców, jeśli będą podejrzewać, że spala się tam niedozwolone materiały. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »