Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2019-04-25, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Spółdzielcy z kluczborskiej "Przyszłości" wolą płacić za ciepło według pomiaru. Takie są wyniki referendum

Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w Kluczborku zorganizowała referendum dotyczące rozliczeń za centralne ogrzewanie. W 2020 roku skończy się 10-letnia umowa z dostawcą podzielników ciepła. Zapytano więc mieszkańców, czy chcą pozostać przy tym rozwiązaniu, czy wolą stałą opłatę w zależności od metrażu.
Odnotowano 1339 głosów "za" rozliczaniem według zużycia ciepła i 829 głosów za stawką wynikającą z metrażu mieszkania. Co ciekawe, frekwencja w referendum wyniosła niemal 70 procent.

- Uznałem zapytanie mieszkańców za zasadne - mówi Andrzej Nowak, prezes spółdzielni "Przyszłość".

- Według zasad, na jedno mieszkanie przypadał jeden głos. Połączyliśmy to z roznoszeniem corocznych rozliczeń przez naszych pracowników. Każdy z nich miał kartę informacyjną oraz kartę do głosowania. W jednym tygodniu formularze zostały rozniesione, a w drugim i trzecim tygodniu pracownicy chodzili z zaplombowanymi urnami, od drzwi do drzwi i zbierali karty.

Poza tym w holu spółdzielni ustawiono urnę, gdzie również można było wrzucić głos.

Większość zapytanych mieszkańców faktycznie woli podzielniki.

- Może ten podzielnik kosztów nie jest doskonały, ale mimo wszystko, pozostaje chyba w miarę czytelny sygnał dla każdego - ocenia jeden z mieszkańców.

- Dla mnie podzielniki są jak najbardziej adekwatne do zużywanego ciepła. Pamiętam czasy, kiedy nie było podzielników i zwyczajnie marzłam. W tej chwili nie mam tego problemu - dodaje kobieta.

Są jednak zwolennicy drugiego rozwiązania.

- Z tego, co zorientowaliśmy się z żoną, stawka za metr jest o wiele lepsza dla budynku. Chodzi o elewację i ocieplenie, bo później ludzie narzekają na zagrzybione mieszkania. Wszyscy liczą każdą złotówkę i grosz - chcieliby płacić jak najmniej, nie patrząc na konsekwencje dotyczące chociażby elewacji - argumentuje inny mieszkaniec Kluczborka.

Więcej o tym temacie powiemy w dzisiejszym (25.04) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Andrzej Nowak
Mieszkańcy Kluczborka 1
Mieszkańcy Kluczborka 2

Zobacz także

2019-01-08, godz. 17:00, Gospodarka Mieszkańcy Kluczborka płacą więcej za wywóz śmieci. "Nadal ważne są deklaracje z grudnia" O 4 złote więcej niż rok temu będą płacić mieszkańcy gminy Kluczbork za wywóz odpadów segregowanych. Stawka wzrosła z 11 do 15 złotych za osobę, natomiast odbiór śmieci nieselektywnych to wydatek 30 złotych miesięcznie. » więcej 2019-01-07, godz. 22:00, Sport i turystyka Czerwiec to kolejny termin zakończenia budowy kładki na zalewie kluczborskim Trzeci przetarg ogłosi lada dzień gmina Kluczbork, w sprawie budowy kładki na zbiorniku retencyjnym. Inwestycja jest podzielona na etap projektu i wykonania. » więcej 2019-01-06, godz. 11:00, Gospodarka Inwestycje to jedna z większych części budżetu Kluczborka Ponad 28 milionów złotych przeznaczy gmina Kluczbork na tegoroczne inwestycje. W budżecie na poziomie 164 milionów złotych największą część - 47 milionów złotych - stanowi oświata, a na drugim miejscu jest pomoc społeczna - 37… » więcej 2019-01-05, godz. 21:18, Sport i turystyka I liga siatkówki: Solidarne wygrane Nysy i Kluczborka w pierwszej kolejce 2019 roku Planowe zwycięstwo siatkarzy Stali Nysa w 17. kolejce I ligi. O małą niespodziankę postarał się natomiast Mickiewicz Kluczbork, który wygrał w Krakowie z AGH. » więcej 2019-01-04, godz. 10:00, Gospodarka Lasowice Wielkie nadal będą stawiały na kanalizację. O awarii informuje SMS Inwestycje w kanalizację kolejnych miejscowości, to główny plan Lasowic Wielkich. Gmina od 2006 roku skanalizowała osiem ośrodków. » więcej
348349350351352353354
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »