Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2019-04-25, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Spółdzielcy z kluczborskiej "Przyszłości" wolą płacić za ciepło według pomiaru. Takie są wyniki referendum

Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w Kluczborku zorganizowała referendum dotyczące rozliczeń za centralne ogrzewanie. W 2020 roku skończy się 10-letnia umowa z dostawcą podzielników ciepła. Zapytano więc mieszkańców, czy chcą pozostać przy tym rozwiązaniu, czy wolą stałą opłatę w zależności od metrażu.
Odnotowano 1339 głosów "za" rozliczaniem według zużycia ciepła i 829 głosów za stawką wynikającą z metrażu mieszkania. Co ciekawe, frekwencja w referendum wyniosła niemal 70 procent.

- Uznałem zapytanie mieszkańców za zasadne - mówi Andrzej Nowak, prezes spółdzielni "Przyszłość".

- Według zasad, na jedno mieszkanie przypadał jeden głos. Połączyliśmy to z roznoszeniem corocznych rozliczeń przez naszych pracowników. Każdy z nich miał kartę informacyjną oraz kartę do głosowania. W jednym tygodniu formularze zostały rozniesione, a w drugim i trzecim tygodniu pracownicy chodzili z zaplombowanymi urnami, od drzwi do drzwi i zbierali karty.

Poza tym w holu spółdzielni ustawiono urnę, gdzie również można było wrzucić głos.

Większość zapytanych mieszkańców faktycznie woli podzielniki.

- Może ten podzielnik kosztów nie jest doskonały, ale mimo wszystko, pozostaje chyba w miarę czytelny sygnał dla każdego - ocenia jeden z mieszkańców.

- Dla mnie podzielniki są jak najbardziej adekwatne do zużywanego ciepła. Pamiętam czasy, kiedy nie było podzielników i zwyczajnie marzłam. W tej chwili nie mam tego problemu - dodaje kobieta.

Są jednak zwolennicy drugiego rozwiązania.

- Z tego, co zorientowaliśmy się z żoną, stawka za metr jest o wiele lepsza dla budynku. Chodzi o elewację i ocieplenie, bo później ludzie narzekają na zagrzybione mieszkania. Wszyscy liczą każdą złotówkę i grosz - chcieliby płacić jak najmniej, nie patrząc na konsekwencje dotyczące chociażby elewacji - argumentuje inny mieszkaniec Kluczborka.

Więcej o tym temacie powiemy w dzisiejszym (25.04) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Andrzej Nowak
Mieszkańcy Kluczborka 1
Mieszkańcy Kluczborka 2

Zobacz także

2019-01-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Poszukiwany, poszukiwana w Kluczborku. Policja zatrzymała ukrywającego się przed powrotem do zakładu karnego Kluczborska policja zatrzymała mężczyznę, który nie wrócił z przepustki do zakładu karnego w Poznaniu. 31-latek ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości przez ponad dwa miesiące. » więcej 2019-01-18, godz. 20:15, Gospodarka RIO negatywnie o budżecie powiatu kluczborskiego. Czy będzie program naprawczy? Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu powiatu kluczborskiego. » więcej 2019-01-17, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Jest wniosek do burmistrza Kluczborka ws. "zakazu cyrkowego". Mistrzowie sztuki cyrkowej protestują - To zwierzęta świadczą o nas. Nigdy nie wystawilibyśmy chorych, czy niedożywionych stworzeń na scenie - tak Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki odpowiada na petycję kluczborskiego stowarzyszenia Emaus dot. zakazania organizacji… » więcej 2019-01-15, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. W szkołach średnich będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-14, godz. 11:16, Gospodarka Gmina Kluczbork kończy sprzedaż terenów inwestycyjnych. Czas na grunty prywatne Całkowicie zagospodarowana jest strefa inwestycyjna gminy Kluczbork w Ligocie Górnej. 55 hektarów udało się wypełnić w dziesięć lat, a dzięki temu powstało 750 miejsc pracy. » więcej
345346347348349350351
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »