Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2019-04-25, 10:00 Autor: Witold Wośtak

Spółdzielcy z kluczborskiej "Przyszłości" wolą płacić za ciepło według pomiaru. Takie są wyniki referendum

Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Jeden z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość" w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w Kluczborku zorganizowała referendum dotyczące rozliczeń za centralne ogrzewanie. W 2020 roku skończy się 10-letnia umowa z dostawcą podzielników ciepła. Zapytano więc mieszkańców, czy chcą pozostać przy tym rozwiązaniu, czy wolą stałą opłatę w zależności od metrażu.
Odnotowano 1339 głosów "za" rozliczaniem według zużycia ciepła i 829 głosów za stawką wynikającą z metrażu mieszkania. Co ciekawe, frekwencja w referendum wyniosła niemal 70 procent.

- Uznałem zapytanie mieszkańców za zasadne - mówi Andrzej Nowak, prezes spółdzielni "Przyszłość".

- Według zasad, na jedno mieszkanie przypadał jeden głos. Połączyliśmy to z roznoszeniem corocznych rozliczeń przez naszych pracowników. Każdy z nich miał kartę informacyjną oraz kartę do głosowania. W jednym tygodniu formularze zostały rozniesione, a w drugim i trzecim tygodniu pracownicy chodzili z zaplombowanymi urnami, od drzwi do drzwi i zbierali karty.

Poza tym w holu spółdzielni ustawiono urnę, gdzie również można było wrzucić głos.

Większość zapytanych mieszkańców faktycznie woli podzielniki.

- Może ten podzielnik kosztów nie jest doskonały, ale mimo wszystko, pozostaje chyba w miarę czytelny sygnał dla każdego - ocenia jeden z mieszkańców.

- Dla mnie podzielniki są jak najbardziej adekwatne do zużywanego ciepła. Pamiętam czasy, kiedy nie było podzielników i zwyczajnie marzłam. W tej chwili nie mam tego problemu - dodaje kobieta.

Są jednak zwolennicy drugiego rozwiązania.

- Z tego, co zorientowaliśmy się z żoną, stawka za metr jest o wiele lepsza dla budynku. Chodzi o elewację i ocieplenie, bo później ludzie narzekają na zagrzybione mieszkania. Wszyscy liczą każdą złotówkę i grosz - chcieliby płacić jak najmniej, nie patrząc na konsekwencje dotyczące chociażby elewacji - argumentuje inny mieszkaniec Kluczborka.

Więcej o tym temacie powiemy w dzisiejszym (25.04) magazynie Reporterskie tu i teraz.
Andrzej Nowak
Mieszkańcy Kluczborka 1
Mieszkańcy Kluczborka 2

Zobacz także

2019-03-09, godz. 12:30, Sport i turystyka Po zimowej przerwie ruszają rozgrywki III i IV ligi piłki nożnej W ten weekend po raz pierwszy w tym roku na ligowe boiska wybiegną piłkarze III i IV ligi. W wyższej klasie nasz region reprezentowany jest przez cztery zespoły: Ruch Zdzieszowice, Stal Brzeg, MKS Kluczbork i Agroplon Głuszyna. Na półmetku… » więcej 2019-03-09, godz. 07:38, Sport i turystyka Siatkówka: Mickiewicz Kluczbork przegrywa pierwszy mecz o utrzymanie w I lidze Trzeba odrabiać straty. Mickiewicz w pierwszym pojedynku o utrzymanie na zapleczu Plusligi uległ we własnej hali drużynie AZS Częstochowa 0:3. » więcej 2019-03-07, godz. 16:54, Wiadomości z regionu "Rewitalizacja wymagała wycinki". Mieszkańcy Kluczborka pytają o prace w Parku Dzierżona Ruszyła rewitalizacja Parku Dzierżona w Kluczborku. Inwestycja wymaga usunięcia 25 drzew, co spotkało się z krytyczną oceną mieszkańców. » więcej 2019-03-06, godz. 19:00, Gospodarka Wreszcie ruszy budowa kładki na zalewie w Ligocie Górnej. Kluczborski magistrat podpisał umowę Do końca czerwca gotowa będzie kładka na zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. Urząd Miejski w Kluczborku podpisał umowę z firmą Armex z Sosnowca. » więcej 2019-03-06, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Wystawa o nanotechnologii będzie eksponowana w kluczborskim muzeum do końca kwietnia 'Witamy w nanoświecie' to tytuł wystawy otwartej dziś (06.03) w kluczborskim Muzeum im. Jana Dzierżona. Interaktywna ekspozycja, która została przywieziona z Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma na celu między innymi przybliżenie nan… » więcej
338339340341342343344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »