Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2019-03-14, 09:30 Autor: Witold Wośtak

Śmieci w Kluczborku zalegają i śmierdzą, bo mieszkańcy lekceważą segregowanie

Śmietniki na jednym z kluczborskich osiedli [fot. Witold Wośtak]
Śmietniki na jednym z kluczborskich osiedli [fot. Witold Wośtak]
Jest problem z segregacją śmieci w Kluczborku. Od 1 marca w gminie obowiązuje nowy system składowania odpadów, na który - w zabudowie wielorodzinnej - składa się pięć pojemników.
Zwłaszcza przy wiatach na blokowiskach zdarzają się sytuacje zalegania odpadów, a dzieje się tak ze względu na wyrzucanie materiałów do niewłaściwych kubłów. Wtedy firma wywożąca śmieci nie zabiera pojemnika i odpady kumulują się.

- Mimo, że przy każdym śmietniku są widoczne tabliczki informacyjne, mieszkańcy nie segregują - mówi burmistrz Jarosław Kielar.

- Ponad 95 procent deklaruje segregację śmieci, natomiast tak nie jest. To jest pierwszy i podstawowy błąd. Później przyjeżdża firma wywożąca. Zgodnie z procedurą danego dnia powinna odebrać na przykład karton, ale widząc śmieci zmieszane, nie zabiera odpadów. Ma następny termin i wtedy robi się problem.

Jeśli sytuacja nie zmieni się, mieszkańcy zapłacą 30 złotych od osoby za odpady zmieszane, czyli dwa razy tyle, co za segregowane.

- W wielorodzinnych budynkach odpowiedzialność jest zbiorowa. Segregujący będzie musiał płacić tyle samo, co mieszkaniec niesegregujący. To niesprawiedliwe, ale chyba nikt nie znalazł sposobu na rozstrzyganie odpowiedzialności zbiorowej w budownictwie wielorodzinnym - dodaje burmistrz Kielar.

Zapytaliśmy mieszkańców Kluczborka, jak oceniają segregację.

Jedna z kobiet mówi, że segreguje nawet papierki po cukierkach, ale jej zdaniem, wielu ludziom jest obojętne i wyrzucają wszystko do jednego kontenera. Inny mieszkaniec widzi ten problem, a przyczyn upatruje w wieloletnich przyzwyczajeniach. Według niego, na segregację trzeba zwrócić uwagę już w mieszkaniu, bo później jest zbyt późno. Z kolei druga kobieta ocenia, że jest zbyt mało śmietników, a ona zaobserwowała wraz z sąsiadami, że dochodzi do podrzucania śmieci z domków jednorodzinnych.

Więcej o tym temacie powiemy w magazynie Reporterskie tu i teraz.
Jarosław Kielar 1
Jarosław Kielar 2
Mieszkańcy

Zobacz także

2019-04-19, godz. 11:20, Sport i turystyka Siatkarze Mickiewicza Kluczbork nadal będą grać w I lidze Taką decyzję podjął Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W związku z wycofaniem się z rozgrywek PlusLigi Stoczni Szczecin, w I lidze mężczyzn zwolniło się jedno miejsce. Włodarze polskiej siatkówki postanowili, że w wyniku… » więcej 2019-04-19, godz. 10:36, Wiadomości z regionu Ojciec wiózł dziecko do szpitala. Dotarli na miejsce w eskorcie policji Niecodzienną interwencję zaliczyli policjanci z Kluczborka. Mundurowi ruchu drogowego zatrzymali do kontroli szybko jadące auto. Okazało się, że kierowca wiezie do szpitala swoją roczną córkę. Dziecko miało problemy z oddychaniem… » więcej 2019-04-16, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nastolatka z Kluczborka w krajowej czołówce młodych kelnerów Samanta Woźnik z Kluczborka zdobyła drugie miejsce w IV Mistrzostwach Polski Młodych Kelnerów w Siedlcach. Tegoroczna maturzystka z kluczborskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 obroniła w ten sposób miejsce sprzed roku. » więcej 2019-04-16, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Samorząd Kluczborka dofinansowuje policję. Będą dodatkowe patrole 15 tysięcy złotych na organizację dodatkowych patroli przekaże samorząd Kluczborka tamtejszej policji. Umowę w tej sprawie podpisali Komendant Powiatowy Policji podinsp. Paweł Kolczyk i burmistrz Jarosławem Kielarem wspólnie ze skarbnikiem… » więcej 2019-04-15, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Kluczborscy rodzice zorganizowali opiekę nad dziećmi w czasie strajku nauczycieli 'Pogotowie rodzicielskie' powołano w Kluczborku. Rodzice pomagają w opiece nad dziećmi w czasie strajku nauczycieli. » więcej
331332333334335336337
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »