Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2024-01-26, 21:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Mieszkańcy Kluczborka przeciwni budowie zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych

Archiwum Radia Opole
Archiwum Radia Opole
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Ulica Fabryczna w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
Mieszkańcy Kluczborka nie poddają się i dalej walczą o to, aby w ich mieście nie powstał zakład recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Dziś (26.01) kilkuosobowa grupa mieszkańców złożyła na ręce burmistrza Jarosława Kielara petycję z ponad 2 tysiącami podpisów osób, które są przeciwne inwestycji.
Mieszkańcy w petycji żądają od burmistrza, aby ten wydał odmowną decyzję w sprawie powstania zakładu. Firma miałaby powstać przy ulicy Fabrycznej, w odległości 300 metrów od zabudowań.

Przypomnijmy, że tematem powstania ewentualnego zakładu Radio Opole zajęło się na początku grudnia. Wówczas mieszkańcy mówili, że to zagrożenie dla ich zdrowia oraz że nikt z nimi tego nie konsultował.

W styczniu Kamila Kuźmicka, jedna z mieszkanek, przekonywała na antenie radia, że to bardzo nieodpowiedzialny pomysł. Przede wszystkim ze względu na bliskość tego zakładu od domów. Argumenty przeciwko to także lokalizacja na zawietrznej stronie miasta oraz bezpośrednie zagrożenie stref ochronnych z uwagi na ujęcia wód podziemnych.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka mówił w grudniu, że wszystkie procedury zostały zachowane, a decyzję wyda po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i opinii właściwych organów: - Od 23 czerwca obwieszczenie było umieszczone na stronie internetowej oraz facebookowej i tam przez 30 dni każdy mógł się wypowiedzieć. W tej chwili mamy opinię wydaną przez sanepid, jest to opinia pozytywna. Opinie powinny wydać jeszcze RDOŚ oraz Wody Polskie.

Zdaniem Kuźmickiej i mieszkańców, do zakładu ma przyjechać około 3 tysięcy ton odpadów z Niemiec w celu ich przetworzenia. - Przynajmniej takiej ilości domyślamy się, bo do tej pory nikt nie powiedział nam dokładnie, jak wygląda technologia, której chcą używać. Później tyle samo ton trzeba będzie wywieźć z Kluczborka. Ten recykling ma polegać na przetapianiu odpadów i przywracaniu im postaci stałej. Taka produkcja wykorzystuje wodę i emituje odory - szkodliwe substancje, które są rakotwórcze.

Adam Czaja, prezes firmy należącej do grupy potencjalnego inwestora, zapewniał na początku grudnia reporterkę Radia Opole, że jeśli chodzi o ekologię, zakład będzie spełniać najwyższe standardy.

Zobacz także

2023-12-15, godz. 18:00, Wiadomości z regionu W kluczborskim Zakładzie Aktywności Zawodowej już po wigilii. "Cudowny, jedyny dzień w roku" Na ponad tydzień przed Bożym Narodzeniem Zakład Aktywności Zawodowej w Kluczborku zorganizował wigilijną kolację, a właściwie śniadanie dla 90 osób. » więcej 2023-12-15, godz. 15:15, Wiadomości z regionu Nowy radiowóz dla kluczborskiej policji dzięki współpracy starostwa i gmin Kluczborskie samorządy przekazały Komendzie Powiatowej Policji fabrycznie nowy radiowóz. » więcej 2023-12-14, godz. 13:34, Wiadomości z regionu Jechał za szybko, wjechał do rowu i zapłacił mandat Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (14.12) na drodze krajowej nr 45 w miejscowości Kopalina. Kierujący fordem mustangiem wypadł z jezdni i wpadł do rowu. » więcej 2023-12-12, godz. 15:00, Kultura i rozrywka W Kluczborku kontynuują ścieżkę edukacyjną. Tablica Władysława Broniewskiego Więcej o Władysławie Broniewskim będą mogli dowiedzieć się mieszkańcy Kluczborka po montażu tablicy informacyjnej przy ulicy polskiego pisarza i tłumacza. » więcej 2023-12-11, godz. 16:55, Wiadomości z regionu Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w Kluczborku wzrosną. Podwyżki będą jednak mniejsze niż w tym roku Stawki za wodę i odprowadzanie ścieków w gminie Kluczbork będą wzrastać. Mieszkańcy zapłacą więcej od kwietnia przyszłego roku. Jednak największą, bo niemal 15-procentową podwyżkę, mają już za sobą. » więcej
46474849505152
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »