Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2022-09-02, 20:15 Autor: Witold Wośtak

"Ballady i romanse" rozbrzmiewały już dzisiaj na kluczborskim Rynku. Wśród słuchaczy byli uczniowie i seniorzy

"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Narodowe Czytanie" 2022 w Kluczborku [fot. Witold Wośtak]
"Świteź", "Pierwiosnek", "Romantyczność" i wiele innych. W Kluczborku już dzisiaj (02.09) zorganizowano Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza.
Na scenie w Rynku wystąpili samorządowcy, bibliotekarze, nastolatkowie i zaproszeni goście, a słuchali ich między innymi uczniowie kluczborskich szkół oraz seniorzy. Ewa Dolata-Makuch, kierownik kluczborskiej filii Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji, zdaje sobie sprawę, że to język mało zrozumiały dla młodego pokolenia.

- Myślę, że to może być wyzwanie szczególnie dla młodych ludzi. Oni nie są przyzwyczajeni do podobnego słownictwa i wypowiedzi, natomiast starsze osoby poniekąd wychowały się na literaturze klasyków i raczej nie będą mieć problemu. Ja też nigdy nie miałam problemów z czytaniem literatury XVIII i XIX wieku, mimo trudnego słownictwa.

Mirosław Birecki, starosta kluczborski, czytał utwór "Pierwiosnek". - Muszę przyznać, że utwór jest trochę trudny, ale mam nadzieję poradzić sobie. Takich akcji powinno być jak najwięcej, aby ludzie nie zapomnieli czytać. Jest bardzo istotne, aby nie spędzać czasu jedynie w internecie i mediach społecznościowych. Ważna jest pamięć o naszym wspaniałym dorobku literackim.

Maja Łowicka, uczennica Liceum im. Adama Mickiewicza, chwali inicjatywę. - Jesteśmy klasą humanistyczną, więc myślę, że to nas dotyczy szczególnie. To bardzo dobra inicjatywa, bo choć uczymy się literatury w szkole, dzisiaj mamy ją w bardziej atrakcyjnej formie.

Dlaczego w tym roku wybrano "Ballady i romanse"? Po pierwsze trwa Rok Romantyzmu Polskiego, a po drugie ten zbiór ballad pierwszy raz został wydany 200 lat temu. Większość akcji Narodowego Czytania w naszym regionie zaplanowano na jutro (03.09).
Ewa Dolata-Makuch
Mirosław Birecki
Maja Łowicka

Zobacz także

2022-03-01, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Agregaty prądotwórcze, świeczki, a nawet noktowizory. Bus wiezie sprzęt z Kluczborka na przejście graniczne w Medyce Bus wypełniony produktami najpotrzebniejszymi Ukraińcom wyjechał z Kluczborka na przejście graniczne w Medyce. » więcej 2022-02-28, godz. 19:42, Patronaty - polecamy "Sercem malowane - twórcze pasje kobiet" - wystawa w Kluczborku Wystawa prezentująca twórczość mieszkanek powiatu kluczborskiego zostanie otwarta w marcu w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Będzie dostępna dla zwiedzających do 27 marca. Jeszcze tylko do 1 marca trwa składanie prac w kluczborskim… » więcej 2022-02-28, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wsparcie dla ukraińskich uczniów w Kluczborku. Pomoc psychologiczna, transport rodzin i zwolnienie z opłat Ukraińscy uczniowie z kluczborskich szkół mogą liczyć na szeroko rozumiane wsparcie po rosyjskiej inwazji na ich ojczyznę. » więcej 2022-02-28, godz. 15:00, Gospodarka Kluczborski pośredniak wyśle bezrobotnych na szkolenie, które zapewni podpisanie umowy o pracę 30 osób bezrobotnych może skorzystać z pilotażowego projektu Powiatowego Urzędu Pracy w Kluczborku. » więcej 2022-02-27, godz. 19:36, Wiadomości z regionu Harcerze włączają się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kluczbork przyjął pierwsze osoby ewakuowane z kraju ogarniętego wojną Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej ponownie uruchomił pogotowie harcerek i harcerzy, żeby nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy. Druhowie włączają się m.in. w pomoc na granicy czy w zbiórki organizowane w samorządach naszego region… » więcej
151152153154155156157
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »