Radio Opole » Radio Opole w powiecie kluczborskim (DAB+) » Informacje z powiatu kluczborskiego

Informacje z powiatu kluczborskiego

2019-11-22, 20:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie: najbliższy termin na operację kręgosłupa dopiero w 2022 roku

NFZ [fot. Kacper Śnigórski]
NFZ [fot. Kacper Śnigórski]
3 lata to średni czas oczekiwania w kolejce na operację kręgosłupa w województwie opolskim. Według oficjalnych danych, na taki zabieg w naszym regionie oczekuje blisko 2 tysiące ludzi, a w województwach ościennych średnio 160. Doktor Dariusz Łątka, konsultant wojewódzki w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii tłumaczy, że w Dolnośląskiem, Śląskiem i Łódzkiem operacje prowadzi od 6 do 7 szpitali, natomiast w naszym województwie tylko Uniwersytecki Szpital Kliniczny
- Oddział w tej placówce ma określoną wydolność i dostępność do bloków operacyjnych, dlatego pacjenci trafiają do kolejki. W tej sytuacji sporo z nich szuka pomocy w ościennych regionach, a za nimi idą także pieniądze - podkreśla Dariusz Łątka.

Według Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z 18 czerwca tego roku, w ubiegłym roku opolski NFZ odnotował ujemny bilans świadczeń migracyjnych. W przypadku neurochirurgii minus wyniósł 5 mln złotych i to głównie w zakresie zabiegów neuroonkologicznych. Wówczas zobowiązano NFZ do zakontraktowania świadczeń w szpitalu Vital Medic w Kluczborku

- To jest sytuacja absurdalna - kontynuuje wojewódzki konsultant, który również zwraca uwagę, że od kilku lat mamy przygotowany do uruchomienia oddział neurochirurgiczny w szpitalu Vital Medic w Kluczborku, czy oddział neurochirurgi w szpitalu neuropsychaitrycznym przy Wodociągowej w Opolu.

- Potrzeba tylko odważnych decyzji osób zarządzających służbą zdrowia w województwie opolskim i zatrzymania wypływania pieniędzy z naszego systemu - kończy Dariusz Łątka.

Barbara Pawlos z Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza informacje, że województwie opolskim neurochirurgia działa tylko w USK. Na tego typu świadczenia NFZ przeznaczył 19 mln złotych. Rzecznik zapewnia jednak, że fundusz chciał uruchomić kolejny oddział i zapłacić za te operacje, ale ostatnie postępowanie zostało unieważnione, ponieważ wniosek Vital Medic Centrum Leczenia Kręgosłupa w Kluczborku zawierał błędy formalne. W Vital Medic przyznają się do błędu jaki pojawił się w formularzu. Jednak prezes Piotr Duch pyta: - Skoro funduszowi tak zależy na powołaniu kolejnego oddziału, to dlaczego zwleka z uruchomieniem kolejnego konkursu.

Rzecznik NFZ wyjaśnia, że kolejny konkurs odbędzie się w I kwartale przyszłego roku, ponieważ obecnie trwa podliczanie świadczeń na ten rok.

- To może być musztarda po obiedzie - ripostuje prezes Vital Medic. Jego zdaniem, taka zwłoka może sprawić, że placówka z północy Opolszczyzny nie podejdzie do kolejnego konkursu, gdyż specjaliści odejdą do pracy w szpitalach w ościennych regionach. - Każdy z lekarzy ma jakieś plany zawodowe i jeśli zaciera się perspektywa zatrudnienia i uruchomienia działalności, wówczas ludzie zatrudniają się w innych placówkach - mówi Piotr Duch.

Do prowadzenia takich operacji przygotowany jest również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu. - Poprzedni konkurs NFZ był tak ogłoszony, że nie mogliśmy się do niego zgłosić - mówi dyrektor szpitala Krzysztof Nazimek, który nie wyjaśnia szczegółów. - Mam nadzieję, że kolejny będzie bardziej otwarty - uzupełnia.

Przypomnijmy, że Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, która skupia związki zawodowe, wojewodę, czy marszałka w połowie roku zwróciła uwagę, że na Opolszczyźnie istnieje jeden oddział posiadający 34 łóżka zlokalizowany w USK w Opolu. "Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych, uwzględniając populację Opolszczyzny, województwo uzyskuje wskaźnik 3,4 łóżka/100 tyś. mieszkańców i jest to najniższy poziom tego wskaźnika w Polsce" (5,2 łóżka/100 tyś mieszkańców) - napisano w stanowisku do NFZ.

Nawet z danych NFZ wynika, że kolejka rośnie. Na dzień 22 marca tego roku w kolejce oczekiwało 1515 osób, a czas oczekiwania wyniósł niecały rok (268 dni), jednak już wówczas wojewódzki konsultant w zakresie neurochirurgii i neurotraumatologii wskazywał, że ten czas wynosi 1,5 roku.

Przedstawiciele szpitali pytani, skoro problem się nawarstwia, to dlaczego w regionie działa tylko jeden oddział, podczas gdy w podobnym obszarowo i ludnościowo województwie lubuski 3. - Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze - usłyszeliśmy.
Dariusz Łątka
Barbara Pawłos
Piotr Duch
Krzysztof Nazimek

Zobacz także

2024-05-18, godz. 19:15, Sport i turystyka III liga piłki nożnej: MKS Kluczbork bez punktów w Pawłowicach Śląskich Nie udał się wyjazd piłkarzom MKS-u Kluczbork do Pawłowic Śląskich. W meczu 31. kolejki rozgrywek III ligi drużyna trenera Łukasz Ganowicza przegrała z miejscowym Pniówkiem 1:2. » więcej 2024-05-18, godz. 12:15, Sport i turystyka MKS Kluczbork po raz kolejny zagra w delegacji. Rywalem Pniówek Pawłowice W meczu 31. kolejki rozgrywek III ligi piłki nożnej MKS Kluczbork zagra ponownie na wyjeździe przeciwko Pniówkowi Pawłowice. Po ostatnim remisie w Turzy Śląskiej drużyna z Kluczborka nadal zajmuje trzecie miejsce. Do lidera Rekordu… » więcej 2024-05-18, godz. 10:03, Kultura i rozrywka Jest kilka możliwości spędzenia Nocy Muzeów w Kluczborku. Akcja potrwa cztery godziny Wiele instytucji włącza się tego roku do organizacji Nocy Muzeów w Kluczborku. » więcej 2024-05-17, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Dziury omijają slalomem. Kierowcy skarżą się na fatalny stan drogi z Chocianowic do Lasowic Małych Kierowcy korzystający z drogi powiatowej Chocianowice - Lasowice Małe, koło Kluczborka skarżą się na fatalny stan nawierzchni. Dziury są na kilku odcinkach tej 4-kilometrowej trasy i wystarczy moment nieuwagi, by uszkodzić oponę a… » więcej 2024-05-17, godz. 09:45, Kultura i rozrywka Samochody z ulicznym jedzeniem zaparkują w weekend w Kluczborku Rusza Street Food Polska Festival w Kluczborku. Od piątkowego (17.05) popołudnia do niedzielnego wieczora na rynku będzie można spróbować przysmaków z różnych stron świata. » więcej
24252627282930
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »