Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-10-31, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Adobe Stock]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Adobe Stock]
1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów tych jednostek oraz likwiduje subwencję oświatową od państwa, do której krocie dokładały samorządy.
- Dotychczasową subwencję zastąpi kwota potrzeb oświatowych - mówi wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski, który przez wiele lat był dyrektorem szkoły zawodowej. – W planach tych pieniędzy na oświatę będzie więcej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w tej puli zawarte są również skutki ustaw, które przewidują podwyżki. Są tam również pieniądze przeznaczone na przedszkola. Po prostu są ukryte inne koszty, które gmina będzie musiała ponieść, żeby realizować zadania oświatowe.

Subwencja oświatowa przekazywana samorządom lokalnym przez państwo nie wystarczała na utrzymanie szkół. Do tego zadania powiat prudnicki dokładał nawet 6 mln zł rocznie.

- Obecnie nasze potrzeby oświatowe zostały naliczone na podstawie danych, które miało ministerstwo z 15 maja – wskazuje Janusz Siano, wicestarosta prudnicki. - Kwota ta jest około milion złotych wyższa, aniżeli ta subwencja, którą otrzymywaliśmy dotąd. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tej kwocie mieści się również planowana na przyszły rok podwyżka dla nauczycieli w wysokości pięciu procent. Kwota na potrzeby oświatowe będzie na podobnym poziomie, co dotychczasowa subwencja.

Reforma finansów samorządowych przewiduje wzrost dochodów gmin i powiatów z tytułu udziału w podatkach od firm i pracowników. Ma to być źródło zaspokajania lokalnych potrzeb oświatowych.
Wiesław Kopterski
Janusz Siano

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
15161718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »