Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-08, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Rośnie presja na inwestycje”. Gminy zaniedbują naliczanie opłaty adiacenckiej

[fot. Adobe Stock]
[fot. Adobe Stock]
Zaniechania w egzekwowaniu opłaty adiacenckiej stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w czterech gminach na Opolszczyźnie. Problem dotyczy też innych samorządów w regionie. W skontrolowanych gminach ujawniono, że wójtowie zaniedbali obowiązek przyjęcia odpowiednich uchwał oraz naliczania takich opłat. Tym samym pozbawiono się dochodów budżetowych.
- Przedłożę radzie miejskiej projekt uchwały wprowadzającej taką opłatę w naszej gminie – zapowiada Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Ma to związek z tym, że rośnie presja na inwestycje m.in. infrastrukturalne, które w sposób oczywisty podnoszą wartość przyległych nieruchomości. Zachodzi potrzeba pozyskania pieniędzy. Bardzo sprawiedliwym i uczciwym względem ogółu naszych podatników jest, aby podzielić się kosztami tych inwestycji z m.in. właścicielami działek, którzy zyskują poprzez zbrojenie kolejnych terenów.

W 2004 roku radni Prudnika ustalili opłatę adiacencką na poziomie 20 procent od wzrostu wartości nieruchomości.

- Było to pewnie kontrowersyjne, bo pięć lat później uchwała ta została anulowana - mówi Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. – Dzisiejsza rada miejska będzie musiała pochylić się nad tym problemem, bo myślimy o realizowaniu zadań własnych, kolejnych inwestycjach. Natomiast musimy znaleźć źródło finansowania. Stałym źródłem finansowania są m.in. takie opłaty, dlatego dobrze byłoby, aby zostały wprowadzone.

Opłata adiacencka nakładana jest na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła dzięki inwestycjom państwa czy gminy. Chodzi np. o budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, ale też podział czy scalenie gruntów. Dla ustalenia wysokości tej lokalnej opłaty powołuje się rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza operat szacunkowy.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2022-02-16, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Prudnik: postawa nastolatka wzorem do naśladowania. Poczuł ulatniający się gaz i zawczasu powiadomił służby Nie wiadomo, co by się wydarzyło, gdyby nie postawa nastolatka z Prudnika. Chłopak zareagował i najprawdopodobniej zapobiegł wybuchowi gazu w Prudniku. Za społeczną postawę podziękowali mu burmistrz i strażacy. 15-letni uczeń miejscowej… » więcej 2022-02-15, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Prudnik: gmina chce likwidować przyczyny zanieczyszczeń powietrza Mniej tzw. kopciuchów będzie w Prudniku. Kolejne budynki wielorodzinne podłączone zostaną do miejskiej sieci ciepłowniczej. Celem tego przedsięwzięcia jest likwidacja wysokoemisyjnych, indywidualnych pieców w lokalach komunalnych. » więcej 2022-02-15, godz. 13:00, Wiadomości z regionu "Glina" na czterech łapach wstąpił do policji w Prudniku. Wabi się Pancer Owczarek belgijski o imieniu Pancer zasilił szeregi prudnickiej policji. Aktualnie razem z opiekunem uczestniczy w 7-miesięcznym szkoleniu. Docelowo Pancer będzie szukał narkotyków. To prezent od gminy, która na zakup psa przeznaczyła… » więcej 2022-02-12, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Prudnik gospodarzem obchodów 15-lecia powstania krajowej sieci miast cittaslow Idea cittaslow polega na promowaniu miast, które dają swoim mieszkańcom szereg udogodnień, ale rezygnują z pędu, z 'wyścigu szczurów' charakterystycznego dla dużych miast. » więcej 2022-02-10, godz. 13:29, Gospodarka Wybijanie stad świń spowodowane przez wirusa ASF, to straty rolników i ogromne koszty dla państwa Posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zwołał starosta prudnicki. Powodem jest zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Powiat prudnicki uznawany jest na Opolszczyźnie za wiodący w hodowli trzody chlewnej. » więcej
140141142143144145146
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »