Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-08-08, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

„Rośnie presja na inwestycje”. Gminy zaniedbują naliczanie opłaty adiacenckiej

[fot. Adobe Stock]
[fot. Adobe Stock]
Zaniechania w egzekwowaniu opłaty adiacenckiej stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w czterech gminach na Opolszczyźnie. Problem dotyczy też innych samorządów w regionie. W skontrolowanych gminach ujawniono, że wójtowie zaniedbali obowiązek przyjęcia odpowiednich uchwał oraz naliczania takich opłat. Tym samym pozbawiono się dochodów budżetowych.
- Przedłożę radzie miejskiej projekt uchwały wprowadzającej taką opłatę w naszej gminie – zapowiada Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. – Ma to związek z tym, że rośnie presja na inwestycje m.in. infrastrukturalne, które w sposób oczywisty podnoszą wartość przyległych nieruchomości. Zachodzi potrzeba pozyskania pieniędzy. Bardzo sprawiedliwym i uczciwym względem ogółu naszych podatników jest, aby podzielić się kosztami tych inwestycji z m.in. właścicielami działek, którzy zyskują poprzez zbrojenie kolejnych terenów.

W 2004 roku radni Prudnika ustalili opłatę adiacencką na poziomie 20 procent od wzrostu wartości nieruchomości.

- Było to pewnie kontrowersyjne, bo pięć lat później uchwała ta została anulowana - mówi Wiesław Kopterski, wiceburmistrz Prudnika. – Dzisiejsza rada miejska będzie musiała pochylić się nad tym problemem, bo myślimy o realizowaniu zadań własnych, kolejnych inwestycjach. Natomiast musimy znaleźć źródło finansowania. Stałym źródłem finansowania są m.in. takie opłaty, dlatego dobrze byłoby, aby zostały wprowadzone.

Opłata adiacencka nakładana jest na właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości, których wartość wzrosła dzięki inwestycjom państwa czy gminy. Chodzi np. o budowę dróg, kanalizacji, wodociągów, ale też podział czy scalenie gruntów. Dla ustalenia wysokości tej lokalnej opłaty powołuje się rzeczoznawcę majątkowego, który sporządza operat szacunkowy.
Piotr Bujak
Wiesław Kopterski

Zobacz także

2022-03-14, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Cała, wielka rodzina pod jednym dachem. Schronisko w Wieszczynie dla rodzinnego domu dziecka z Ukrainy Rodzinny dom dziecka z Kijowa znalazł schronienie w gminie Prudnik. Jego ukraińscy podopieczni oraz opiekunowie zamieszkali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Wieszczynie. » więcej 2022-03-12, godz. 10:00, Gospodarka Specustawa ułatwi pracodawcom zatrudnienie ukraińskich uchodźców Na uchodźców z Ukrainy otwiera się rynek pracy w powiecie prudnickim. Przebywa tam kilkuset uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy. Są już oferty pracy dla tych osób. Problemem jest ich legalne zatrudnienie. Przyspieszy to procedowana… » więcej 2022-03-10, godz. 20:15, Gospodarka Osiągnięto kompromis dotyczący podziału unijnych funduszy na współpracę transgraniczną Znacznie mniej unijnych pieniędzy będzie wspierać współpracę na pograniczu polsko-czeskim. W Prudniku odbyło się spotkanie przedstawicieli pięciu euroregionów z południa kraju. Po negocjacjach uzgodniono podział 18,7 mln euro na… » więcej 2022-03-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Prudnik: uczniowie z Ukrainy nie wrócili do szkoły, bo są w wieku poborowym Wojna w Ukrainie spowodowała, że nie wszyscy uczniowie z tego kraju mogą kontynuować naukę w Prudniku. Do tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych uczęszcza 14 uczniów zza wschodniej granicy. Część z nich ma problemy, aby przyjechać… » więcej 2022-03-08, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Prudnik daje schronienie uchodźcom z Ukrainy. Matki z dziećmi przeżyły kilkudniową gehennę związaną z ucieczką przed wojną Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy dotarła do Prudnika. 62 osoby zakwaterowano w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym, które prowadzi gmina. » więcej
138139140141142143144
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »