Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-05-10, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą decentralizacji zatwierdzania taryf za wodę i ścieki

Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Radni będą uchwalać taryfy za wodę i ścieki. Powrót do tej praktyki popierają m.in. władze Prudnika i Głuchołaz. Stawki za media proponują lokalne spółki wodno-kanalizacyjne, ale zatwierdza je państwowa instytucja Wody Polskie. Przywrócenie tej kompetencji samorządom zakłada projekt zamian przepisów autorstwa Ministerstwa Infrastruktury.
- Jest to rozwiązanie w dobrym kierunku i oczekiwane w gminach - uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Jeżeli gminy na to stać, to mogą do podwyżek za wodę nie dopuszczać, mogą dopłacać. Jeżeli gminę na to nie stać, to te koszty powinny być pokryte przez mieszkańców. Tym głosem doradczym powinna być rada miejska.

Po niedawnej podwyżce, opłaty za media w Prudniku są na poziomie taryf średniej krajowej. W Głuchołazach wodę dostarcza mieszkańcom spółka gminy, natomiast ścieki odbiera nyska oczyszczalnia.

- Ustalanie cen wody przez radnych spowodowałoby decentralizację tej decyzji – uważa burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz. – Ale diabeł tkwi w szczegółach, aby instytucja przyjmująca ścieki nie dyktowała cen. Jest to monopolista, na którego jesteśmy skazani. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i interes mieszkańców gminy Głuchołazy. Tutaj zdecydowanie więcej do powiedzenia musi mieć rada miejska.

Po zmianie przepisów, Wody Polskie będą mogły ingerować w proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, jeżeli ceny będą co najmniej 15 proc. wyższe od średniego poziomu stawek za te media w danym regionie wodnym. Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Prawa wodnego ma być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku.
Grzegorz Zawiślak
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2023-12-21, godz. 06:45, Wiadomości z regionu Wieszczyna: 400 metrów wiejskiej drogi czekało na remont kilkadziesiąt lat Po wielu latach oczekiwania, mieszkańcy Wieszczyny, najmniejszej miejscowości w gminie Prudnik, mogą korzystać z wyremontowanej drogi. Ta inwestycja, stanowi także udogodnienie dla turystów odwiedzających Park Krajobrazowy Góry Opawskie… » więcej 2023-12-20, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Prudnik: są pierwsi kandydaci w wiosennych wyborach na burmistrza Leszek Czereba jest kandydatem Platformy Obywatelskiej na burmistrza Prudnika. O reelekcję na ten urząd będzie ubiegał się w wiosennych wyborach Grzegorz Zawiślak. To pierwsi kandydaci oficjalnie aspirujący do rządzenia gminą Prudnik… » więcej 2023-12-20, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Kulinarny przedsmak nadchodzących świąt na rynku w Prudniku W atmosferze radosnego oczekiwania na Święta, mieszkańcy Prudnika zjednoczyli się na corocznej „Wigilii na Rynku”, tworząc niezwykłe świąteczne wydarzenie. Impreza zorganizowana przez Zespół Szkół Rolniczych przy wsparciu samorządu… » więcej 2023-12-19, godz. 16:44, Wiadomości z regionu Brak chętnych do prezesowania. Trudna sytuacja MKS Pogoń Prudnik Przyszłość jednego z najstarszych klubów sportowych na Opolszczyźnie pod znakiem zapytania. Brak chętnych do kierowania Miejskim Klubem Sportowym Pogoń Prudnik, co wyszło na jaw podczas zebrania sprawozdawczo - wyborczego. Dotychczasowe… » więcej 2023-12-18, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Przed wyborami samorządowymi powraca dyskusja o kadencyjności gminnych decydentów Zmiana rządu wzbudziła nadzieje na zniesienie ograniczeń dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Podobne oczekiwania pojawiły się wśród opolskich samorządowców, zwłaszcza dotyczą one tych, którzy rozpoczęli… » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »