Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-05-10, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą decentralizacji zatwierdzania taryf za wodę i ścieki

Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Radni będą uchwalać taryfy za wodę i ścieki. Powrót do tej praktyki popierają m.in. władze Prudnika i Głuchołaz. Stawki za media proponują lokalne spółki wodno-kanalizacyjne, ale zatwierdza je państwowa instytucja Wody Polskie. Przywrócenie tej kompetencji samorządom zakłada projekt zamian przepisów autorstwa Ministerstwa Infrastruktury.
- Jest to rozwiązanie w dobrym kierunku i oczekiwane w gminach - uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Jeżeli gminy na to stać, to mogą do podwyżek za wodę nie dopuszczać, mogą dopłacać. Jeżeli gminę na to nie stać, to te koszty powinny być pokryte przez mieszkańców. Tym głosem doradczym powinna być rada miejska.

Po niedawnej podwyżce, opłaty za media w Prudniku są na poziomie taryf średniej krajowej. W Głuchołazach wodę dostarcza mieszkańcom spółka gminy, natomiast ścieki odbiera nyska oczyszczalnia.

- Ustalanie cen wody przez radnych spowodowałoby decentralizację tej decyzji – uważa burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz. – Ale diabeł tkwi w szczegółach, aby instytucja przyjmująca ścieki nie dyktowała cen. Jest to monopolista, na którego jesteśmy skazani. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i interes mieszkańców gminy Głuchołazy. Tutaj zdecydowanie więcej do powiedzenia musi mieć rada miejska.

Po zmianie przepisów, Wody Polskie będą mogły ingerować w proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, jeżeli ceny będą co najmniej 15 proc. wyższe od średniego poziomu stawek za te media w danym regionie wodnym. Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Prawa wodnego ma być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku.
Grzegorz Zawiślak
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-01-02, godz. 20:00, Gospodarka Samorządowcy liczą na dofinansowania z funduszy unijnych lokalnych inwestycji Samorządy lokalne z Opolszczyzny liczą, że w tym roku ich budżety jeszcze mocniej zostaną zasilone przez fundusze unijne. Nadzieje na to daje przekazanie przez Brukselę pierwszych pieniędzy z KPO. Dofinansowanie z tego źródła biorą… » więcej 2024-01-02, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Prudnik: budynek koszarowy sprzedany. Będzie przeznaczony na cele usługowe i mieszkaniowe Nieużytkowany od dziesięcioleci obiekt w dawnych koszarach wojskowych sprzedała gmina Prudnik. To ostatni tak duży budynek mieszkalno-biurowy dawnego garnizonu, który pozostawał niezagospodarowany. Do przetargu ustanego zgłosił się… » więcej 2023-12-29, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Zastrzeżenie numeru PESEL. Zainteresowanie coraz niższe i problemy z jego wycofaniem Zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL wśród mieszkańców wyraźnie opadło. Dotyczy to również osób mieszkających na terenie województwa opolskiego. Jeszcze niedawno, w listopadzie, w urzędach gminnych tworzyły się długie… » więcej 2023-12-28, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Prudnik: 2023 rok był udany dla lokalnych instytucji Mijający rok był dobry dla kultury, pomocy społecznej i edukacji w Prudniku - twierdzą zarządzający tymi instytucjami. » więcej 2023-12-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Swoją radę będą mieli uczniowie i seniorzy z powiatu prudnickiego Po raz pierwszy wybrane zostaną rada seniorów oraz młodzieżowa rada powiatu prudnickiego. Będą miały charakter konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny. Uchwały o ich powołaniu przegłosowała w końcu roku Rada Powiatu Prudnicki… » więcej
61626364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »