Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-05-10, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą decentralizacji zatwierdzania taryf za wodę i ścieki

Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Radni będą uchwalać taryfy za wodę i ścieki. Powrót do tej praktyki popierają m.in. władze Prudnika i Głuchołaz. Stawki za media proponują lokalne spółki wodno-kanalizacyjne, ale zatwierdza je państwowa instytucja Wody Polskie. Przywrócenie tej kompetencji samorządom zakłada projekt zamian przepisów autorstwa Ministerstwa Infrastruktury.
- Jest to rozwiązanie w dobrym kierunku i oczekiwane w gminach - uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Jeżeli gminy na to stać, to mogą do podwyżek za wodę nie dopuszczać, mogą dopłacać. Jeżeli gminę na to nie stać, to te koszty powinny być pokryte przez mieszkańców. Tym głosem doradczym powinna być rada miejska.

Po niedawnej podwyżce, opłaty za media w Prudniku są na poziomie taryf średniej krajowej. W Głuchołazach wodę dostarcza mieszkańcom spółka gminy, natomiast ścieki odbiera nyska oczyszczalnia.

- Ustalanie cen wody przez radnych spowodowałoby decentralizację tej decyzji – uważa burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz. – Ale diabeł tkwi w szczegółach, aby instytucja przyjmująca ścieki nie dyktowała cen. Jest to monopolista, na którego jesteśmy skazani. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i interes mieszkańców gminy Głuchołazy. Tutaj zdecydowanie więcej do powiedzenia musi mieć rada miejska.

Po zmianie przepisów, Wody Polskie będą mogły ingerować w proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, jeżeli ceny będą co najmniej 15 proc. wyższe od średniego poziomu stawek za te media w danym regionie wodnym. Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Prawa wodnego ma być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku.
Grzegorz Zawiślak
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-03-01, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Biała: zaginął srebrny skarb synagogi. Trop urywa się we Wrocławiu Artefakty z dawnej synagogi przekazano Izbie Regionalnej w Białej. Żydowską świątynię zniszczyli Niemcy podczas nocy kryształowej w 1938 roku. Dotychczas sądzono, że nie zachowały się żadne pozostałości bożnicy. Według przekazów… » więcej 2024-03-01, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Na rekrutację do przedszkoli coraz bardziej wpływa bilans demograficzny Rodzice nie muszą martwić się o przyjęcie dzieci do przedszkoli - zapewniają samorządowcy z Głuchołaz i Prudnika. W poprzednich latach były z tym problemy, tworzono listy rezerwowe oczekujących na przyjęcie. W gminach trwa rekrutacja… » więcej 2024-02-28, godz. 19:41, Wiadomości z regionu KWW Tak! dla Ziemi Prudnickiej zaprezentował kandydatów w wyborach samorządowych Byli burmistrzowie wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Tak! dla Ziemi Prudnickiej. To nowe ugrupowanie w powiecie. Jego liderzy zaprezentowali program, z którym będą ubiegać się o mandat społeczny w kwietniowych wyborach sam… » więcej 2024-02-28, godz. 09:20, Wiadomości z regionu "Sytuacja Prudnika jest bardzo trudna". Katarzyna Czochara o swoim starcie w wyborach samorządowych - Rozmowy z mieszkańcami Prudnika jednoznacznie pokazały mi, że powinnam działać na rzecz gminy - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, która w nadchodzących wyborach samorządowych… » więcej 2024-02-27, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Gminy mają problemy z dochodzeniem należności podatkowych od firm i mieszkańców Wielomilionowe zaległości z tytułu lokalnych opłat i podatków mają niektóre gminy, również te na Opolszczyźnie. Problem jest ogólnokrajowy i zdaniem Najwyższej Izby Kontroli negatywnie wpływa na dochody samorządów. » więcej
47484950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »