Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-05-10, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą decentralizacji zatwierdzania taryf za wodę i ścieki

Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot.proekojp.pl]
Radni będą uchwalać taryfy za wodę i ścieki. Powrót do tej praktyki popierają m.in. władze Prudnika i Głuchołaz. Stawki za media proponują lokalne spółki wodno-kanalizacyjne, ale zatwierdza je państwowa instytucja Wody Polskie. Przywrócenie tej kompetencji samorządom zakłada projekt zamian przepisów autorstwa Ministerstwa Infrastruktury.
- Jest to rozwiązanie w dobrym kierunku i oczekiwane w gminach - uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. – Jeżeli gminy na to stać, to mogą do podwyżek za wodę nie dopuszczać, mogą dopłacać. Jeżeli gminę na to nie stać, to te koszty powinny być pokryte przez mieszkańców. Tym głosem doradczym powinna być rada miejska.

Po niedawnej podwyżce, opłaty za media w Prudniku są na poziomie taryf średniej krajowej. W Głuchołazach wodę dostarcza mieszkańcom spółka gminy, natomiast ścieki odbiera nyska oczyszczalnia.

- Ustalanie cen wody przez radnych spowodowałoby decentralizację tej decyzji – uważa burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz. – Ale diabeł tkwi w szczegółach, aby instytucja przyjmująca ścieki nie dyktowała cen. Jest to monopolista, na którego jesteśmy skazani. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i interes mieszkańców gminy Głuchołazy. Tutaj zdecydowanie więcej do powiedzenia musi mieć rada miejska.

Po zmianie przepisów, Wody Polskie będą mogły ingerować w proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki, jeżeli ceny będą co najmniej 15 proc. wyższe od średniego poziomu stawek za te media w danym regionie wodnym. Nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Prawa wodnego ma być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku.
Grzegorz Zawiślak
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-06-12, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Prudnik przyjazny dla Ukraińców. Mogli poznać dzieje miasta w ich ojczystym języku Po raz pierwszy prudnickie muzeum zorganizowało zwiedzanie miasta w języku ukraińskim. Z oferty skorzystało ponad 20 osób w różnym wieku, które opuściły Ukrainę, uciekając przed rosyjską agresja. » więcej 2024-06-11, godz. 19:14, Wiadomości z regionu "Jest to potrzebny dokument". Standardy mają chronić uczniów przed przemocą w szkole i domu Standardy ochrony małoletnich przed różnorodnymi formami przemocy wprowadzają szkoły podstawowe. Jest to nowy obowiązek ustawowy placówek edukacyjnych. Wdrożone procedury mają chronić uczniów przed krzywdzeniem m.in. emocjonalnym… » więcej 2024-06-11, godz. 14:00, Wiadomości z regionu „Mieszkańcy będą zadowoleni”. Nowe dyżury aptek w Prudniku W Prudniku rozwiązano problem dostępu do aptek w nocy oraz w dni wolne od pracy. Władze powiatu zainicjowały spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele 5 lokalnych aptek. Zdaniem farmaceutów prowadzenie dyżurów komplikuje brak… » więcej 2024-06-10, godz. 16:45, Wiadomości z regionu W powiecie prudnickim wygrała Koalicja Obywatelska. W gminie Prudnik dominacja Prawa i Sprawiedliwości W powiecie prudnickim wybory do Parlamentu Europejskiego zdecydowanie wygrał Andrzej Buła z Koalicji Obywatelskiej. Marszałek województwa opolskiego otrzymał 2636 głosów. Jego ugrupowanie w powiecie prudnickim poparło ponad 38 proc… » więcej 2024-06-07, godz. 17:15, Wiadomości z regionu „Ta ceramika ma swoją duszę”. Rękodzielnicy z wielu regionów prezentują się w Prudniku W Prudniku otwarto 25. Wystawę Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko-Czeskiego. Swoje wyroby prezentuje 220 rękodzielników. » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »