Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-03-07, 09:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Biała i Prudnik chcą stworzyć Zakłady Aktywności Zawodowej

Budynki zakonu bonifratrów w Prudniku. Ma tam powstać powiatowe centrum usług społecznych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Budynki zakonu bonifratrów w Prudniku. Ma tam powstać powiatowe centrum usług społecznych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zakład Aktywności Zawodowej chce utworzyć gmina Biała oraz prudnicki konwent bonifratrów wspierany przez starostwo. Zakłady takie zatrudniają osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Władze Białej przeznaczyły na ten cel nieużytkowany budynek byłego gimnazjum w Łączniku.
- Pierwotnie chcieliśmy tam stworzyć Środowiskowy Dom Samopomocy - mówi Edward Plicko, ubiegający się o reelekcję burmistrz Białej. – Nie udało nam się pozyskać na ten cel pieniędzy. Dlatego idziemy w kierunku ZAZ. W zeszłym roku złożyliśmy wniosek do marszałka województwa o możliwość utworzenia, sfinansowania przebudowy, dostosowania tego obiektu oraz ewentualnego prowadzenia tych usług dla naszych i okolicznych mieszkańców.

Utworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej jest też w planach prudnickiego konwentu bonifratrów. W jego obiekcie od dwóch lat funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzące rehabilitację zawodową. Dla ich uczestników kolejnym etapem ma być przejście do Zakładu Aktywności Zawodowej i zatrudnienie na zasadach Kodeksu pracy.

- Dla tej inicjatywy jest przychylność urzędu marszałkowskiego, padły wstępne deklaracje – wskazuje wicestarosta prudnicki Janusz Siano. - To jest konsekwencja budowania centrum usług społecznych na bazie obiektów zakonu bonifratrów. Będziemy się starali, aby to zadanie sfinalizować w tym roku. Aby ten ZAZ powstał właśnie w Prudniku. Urząd marszałkowski stoi na stanowisku, aby w każdym powiecie utworzyć taki ZAZ.

Samorząd województwa dysponuje pieniędzmi na ten cel. Natomiast na utworzenie stanowiska pracy, dla jednego pracownika, można otrzymać z budżetu państwa 16 tys. zł.
Obecnie na Opolszczyźnie funkcjonują cztery Zakłady Aktywności Zawodowej. Do 90 procent kosztów działalności takiego przedsiębiorstwa społecznego pokrywa państwo i samorząd lokalny. Resztę muszą wypracować zatrudnieni.
Edward Plicko
Janusz Siano

Zobacz także

2024-03-06, godz. 15:07, Wiadomości z regionu Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Osoby niepełnosprawne z powiatu prudnickiego mogą skorzystać ze specjalistycznego sprzętu, który był poza zasięgiem ich możliwości finansowych. Umożliwia to państwowy program „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób… » więcej 2024-03-04, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Czy nowe przystanki autobusowe zwiększą dostępność komunikacji miejskiej? Utworzenie nowych przystanków autobusowych oraz zwiększenie liczby kursów ma poprawić komunikację miejską w Prudniku. Uchwaliła to na ostatniej sesji rada miejska. Celem jest lepsze skomunikowanie miasta i umożliwienie korzystania… » więcej 2024-03-04, godz. 13:41, Wiadomości z regionu Głogówek: wykryto sprawców zniszczenia banerów wyborczych burmistrza W kilku miejscowościach gminy zniszczono banery kandydata na burmistrza Głogówka. Policja ustaliła sprawców. To pierwszy taki incydent w tej gminie związany z kwietniowymi wyborami samorządowymi. Do zdarzenia doszło 27 lutego w godzinach… » więcej 2024-03-02, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Zwyciężczyni „MasterChefa” udzielała porad kulinarnych uczniom klas gastronomicznych Jak uczyć się gotować, to tylko od najlepszych kucharzy. Przygotowanie tatara czy steku wołowego pokazywała w Prudniku Joanna Szymanowska, zwyciężczyni telewizyjnego programu „MasterChef”. W Zespole Szkół Rolniczych prowadziła… » więcej
53545556575859
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »