Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2022-02-10, 13:29 Autor: Jan Poniatyszyn

Wybijanie stad świń spowodowane przez wirusa ASF, to straty rolników i ogromne koszty dla państwa

[zdj. Radio Opole]
[zdj. Radio Opole]
Posiedzenie powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego zwołał starosta prudnicki. Powodem jest zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Powiat prudnicki uznawany jest na Opolszczyźnie za wiodący w hodowli trzody chlewnej.
- W ocenie powiatowego lekarza weterynarii zagrożenie wirusem ASF jest duże – mówi starosta prudnicki Radosław Roszkowski. – Zaistnienie tej choroby w pogłowiu hodowanych u nas świń byłoby ogromną klęską gospodarczą. Mamy ponad 600 gospodarstw, które hodują duże ilości tych zwierząt. Konieczność ich uboju, utylizacji stanowiłaby ogromny problem dla rolników i dla państwa, które musiałoby zapłacić odszkodowania.

- Rolnicy z gminy Głogówek mają świadomość zagrożeń, jakie stanowi Afrykański Pomór Świń – przekonuje Bernard Burek, sołtys Starych Kotkowic. – Jesteśmy zabezpieczeni na wszelkie możliwe sposoby. Mamy pogrodzone gospodarstwa, miejsca wjazdu są zabezpieczone w postaci stref dezynfekcyjnych. Budynki są zabezpieczone specjalnymi matami. Co jakiś czas mamy kontrole m.in. weterynaryjne. Rolnicy już i tak mają bardzo wielki problem z trzodą chlewną, bo cena za nią jest bardzo słaba.

Prudnickie starostwo prowadzi już akcję profilaktyczną. M.in. przygotowano film informujący o działaniach zabezpieczających przed ASF. Samorządowcy za pośrednictwem wojewody opolskiego apelują do rządu o zakup chłodni. Potrzebne są one kołom łowieckim, aby zgodnie z wymogami Inspekcji Weterynaryjnej przechowywane były odstrzelone dziki. Ma to wpłynąć na skuteczne ograniczanie Afrykańskiego Pomoru Świń.
Radosław Roszkowski
Bernard Burek

Zobacz także

2021-10-06, godz. 17:19, Wiadomości z regionu Pierwsze "buki kardynalskie" posadzone. "Święty Jan Paweł II i błogosławiony kard. Stefan Wyszyński filarami Kościoła i narodu" Pierwsze „buki kardynalskie” posadzono przy drodze prowadzącej do Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie. Powstanie tam aleja tych drzew. Upamiętni ona beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. » więcej 2021-10-05, godz. 17:58, Wiadomości z regionu "Buki kardynalskie" nasadzą w Prudniku-Lesie. To kolejne wydarzenie dedykowane pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego Wyniesionego na ołtarze Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego upamiętni aleja „buków kardynalskich” w Prudniku-Lesie. Powstanie przy drodze do Sanktuarium św. Józefa, gdzie duchowny ten był więziony przez komunistyczne władze. Teren… » więcej 2021-10-05, godz. 09:00, Gospodarka Prudnik zaciska pasa. Zablokowano ponadplanowe wydatki oraz delegacje Burmistrz Prudnika przedłużył blokadę ponadplanowych wydatków finansowych. Dotyczy to magistratu oraz podległych mu jednostek budżetowych. Chodzi o zakupy oraz np. delegacje krajowe i zagraniczne urzędników. Trudności finansowe są… » więcej 2021-10-04, godz. 19:00, Gospodarka Prudnik: są długotrwale bezrobotni, ale nie interesuje ich podjęcie pracy Firmy zatrudnią każdego, byleby tylko chciał pracować. Od ubiegłego roku w powiecie prudnickim nie ma gwałtownego wzrostu, ani spadku bezrobocia. Niewielkie wahania pojawiają się w liczbie osób figurujących w rejestrze pośredni… » więcej 2021-10-04, godz. 13:10, Sport i turystyka "Czego ja nie dokończyłem, to Szozda dokończył". Wspomnienie Franciszka Surmińskiego, który marzył o starcie w Wyścigu Pokoju W sobotę (02.10) w wypadku samochodowym na obwodnicy Prudnika zginął pochodzący z Prudnika Franciszek Surmiński. Na karty historii kolarstwa wpisał się jako trener i wychowawca Stanisława Szozdy. Największym sukcesem Franciszka Surmińskiego… » więcej
156157158159160161162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »