Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-03-27, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Również mieszkańcy przygranicznych powiatów tracą pracę w Czechach

Droga z Głuchołaz do czeskich Mikulowic [zdj. Mariusz Studzienny]
Droga z Głuchołaz do czeskich Mikulowic [zdj. Mariusz Studzienny]
Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla dojeżdżających do pracy w Czechach oznacza dla nich utratę zatrudnienia. Związane z tym restrykcje to problem dla przedsiębiorstw za południową granicą.
Absencja polskich pracowników komplikuje produkcję m.in. zakładów Husqvarna w Vrbnie pod Pradziadem. Jest to jedna z dwóch czeskich firm dobrze współpracujących z prudnickim pośredniakiem. Zatrudniają one ponad pięćdziesięciu pracowników z przygranicznych, opolskich powiatów.

- Tracący tam zatrudnienie mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych - mówi Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. - Zasiłek jest uznaniowy. To znaczy, że pod uwagę brane jest również centrum życiowe osoby bezrobotnej. Taki zasiłek uznaniowy przyznaje Wojewódzki Urząd Pracy.

Ograniczenia związane z osobowym ruchem granicznym wpłynęły też na branżę pośredniczącą w uzyskaniu pracy za granicą.

- Obecnie moja firma nie funkcjonuje – mówi Agata Słupczyńska rekrutująca do pracy w Czechach. - Trudno jest rekrutować pracowników, którzy nawet nie przedostają się na drugą stronę granicy. Sytuację tam zatrudnionych utrudnia to, że od północy nie mogą przekraczać granicy z Czechami. Faktycznie tam już nie świadczą pracy. Są już osoby, które zostały tam zwolnione. Dzwonią i pytają, co teraz z nimi, jak to mają załatwić?

W prudnickim pośredniaku rejestrujących się bezrobotnych jeszcze gwałtownie nie przybywa.

- Jednak odbieramy w tej sprawie kilkadziesiąt telefonów dziennie – dodaje szefowa prudnickiego urzędu pracy. - Szczególnie są to osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach wróciły do Polski dosłownie ze wszystkich krajów europejskich.

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia - zaostrzające zasady izolacji w przypadku przekroczenia granicy - obowiązywać ma do 13 kwietnia.
Grażyna Klimko
Agata Słupczyńska
Grażyna Klimko

Zobacz także

2024-07-07, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Będą miejsca odpoczynku i ładowarki rowerów. Nowa ścieżka na pograniczu polsko-czeskim Nowa ścieżka rowerowa połączy gminę Prudnik z czeskim Jindřichovem. Będzie rozpoczynała się przy miejscu odpoczynku kierowców w Dębowcu, następnie zostanie poprowadzona przez las do granicy polsko-czeskiej. Dalej trasa poprowadzi… » więcej 2024-07-04, godz. 15:51, Wiadomości z regionu Sytuacja w oświacie jest kryzysowa. Powód – deficyt nauczycieli Ponad 630 ofert pracy dla nauczycieli mają dyrektorzy szkół z województwa opolskiego. Przykładem niedoborów kadrowych w tym zawodzie jest prudnicka oświata, gdzie problem ten występuje już kolejny rok. » więcej 2024-07-04, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Subwencja oświatowa rośnie, ale nadal samorządy dopłacają krocie do szkolnictwa Gminy i powiaty nie będą musiały dokładać ze swoich budżetów do ostatnich podwyżek nauczycieli - takie są wyliczenia niektórych samorządowców z Opolszczyzny. Nie oznaczą to jednak, że subwencja oświatowa od państwa zrekompensuje… » więcej 2024-07-02, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "Będzie dużo ciekawych wydarzeń jesienią". Prudnik ma unijne dofinansowanie na współpracę z Czechami Imprezy sportowe, rekreacyjne i działania promocyjne zrealizuje Prudnik z czeskimi partnerami z Jesenika i Krnova. Cztery projekty takiej współpracy uzyskały unijne dofinansowanie. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Fundusz Rozwoju … » więcej 2024-07-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Będą powtórzone wybory... na sołtysa Moszczanki W Moszczance powtórzone będą wybory sołtysa. Doszło tam do niecodziennej sytuacji. W tajnym głosowaniu podczas zebrania wiejskiego dwukrotnie padł remis. Każdy z kandydatów na sołtysa otrzymał najpierw 50, a w drugiej turze 47 … » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »