Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-03-27, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Również mieszkańcy przygranicznych powiatów tracą pracę w Czechach

Droga z Głuchołaz do czeskich Mikulowic [zdj. Mariusz Studzienny]
Droga z Głuchołaz do czeskich Mikulowic [zdj. Mariusz Studzienny]
Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla dojeżdżających do pracy w Czechach oznacza dla nich utratę zatrudnienia. Związane z tym restrykcje to problem dla przedsiębiorstw za południową granicą.
Absencja polskich pracowników komplikuje produkcję m.in. zakładów Husqvarna w Vrbnie pod Pradziadem. Jest to jedna z dwóch czeskich firm dobrze współpracujących z prudnickim pośredniakiem. Zatrudniają one ponad pięćdziesięciu pracowników z przygranicznych, opolskich powiatów.

- Tracący tam zatrudnienie mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych - mówi Grażyna Klimko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Prudniku. - Zasiłek jest uznaniowy. To znaczy, że pod uwagę brane jest również centrum życiowe osoby bezrobotnej. Taki zasiłek uznaniowy przyznaje Wojewódzki Urząd Pracy.

Ograniczenia związane z osobowym ruchem granicznym wpłynęły też na branżę pośredniczącą w uzyskaniu pracy za granicą.

- Obecnie moja firma nie funkcjonuje – mówi Agata Słupczyńska rekrutująca do pracy w Czechach. - Trudno jest rekrutować pracowników, którzy nawet nie przedostają się na drugą stronę granicy. Sytuację tam zatrudnionych utrudnia to, że od północy nie mogą przekraczać granicy z Czechami. Faktycznie tam już nie świadczą pracy. Są już osoby, które zostały tam zwolnione. Dzwonią i pytają, co teraz z nimi, jak to mają załatwić?

W prudnickim pośredniaku rejestrujących się bezrobotnych jeszcze gwałtownie nie przybywa.

- Jednak odbieramy w tej sprawie kilkadziesiąt telefonów dziennie – dodaje szefowa prudnickiego urzędu pracy. - Szczególnie są to osoby, które w ostatnich dwóch tygodniach wróciły do Polski dosłownie ze wszystkich krajów europejskich.

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia - zaostrzające zasady izolacji w przypadku przekroczenia granicy - obowiązywać ma do 13 kwietnia.
Grażyna Klimko
Agata Słupczyńska
Grażyna Klimko

Zobacz także

2024-09-26, godz. 17:23, Wiadomości z regionu "Pokazują talenty wokalne czy taneczne". To 5. Festiwal Radości w Prudniku W Prudniku wiele pozytywnej energii przekazali występujący podczas Festiwalu Radości. To już piąta edycja Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Uczestnicy z czterech województw południowej Polski… » więcej 2024-09-25, godz. 13:00, Sport i turystyka Olimpijczycy i paralimpijczycy charytatywnie dla powodzian W sobotę w Warszawie odbędzie się nietypowy mecz koszykówki z udziałem polskich olimpijczyków i paralimpijczyków, z którego dochód zostanie przeznaczony na remont zniszczonej przez powódź hali sportowej 'Obuwnik' w Prudniku. » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej 2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »