Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-10, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować

Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej, teraz wszyscy mieszkańcy mają obowiązek segregowania odpadów komunalnych.
- W tym roku jest to druga podwyżka tych opłat - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Celem pierwszego wzrostu stawek było wyprostowanie całej gospodarki odpadami i wyjście na zero. 9 grudnia radni podjęli uchwałę, która zwiększa tą opłatę do 20 złotych. Jest to spowodowane rosnącymi opłatami za wywóz do okolicznych RIPOK-ów. Nie korzystamy już jedynie z Domaszkowic.

Po zniesieniu regionalizacji, gminy nie są już przypisane do jednej, Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W Prudniku odbiorem śmieci zajmuje się tamtejsza spółka komunalna, co zmniejsza związane z tym koszty.   

- Od pierwszego stycznia opłata za segregowane śmieci wzrasta u nas z 10 do 18 złotych - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. - Podstawowym składnikiem tej podwyżki jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. Gdy w 2017 roku zawieraliśmy umowę z wykonawcą na wywóz śmieci, opłata wynosiła blisko 300 procent mniej, niż obecnie. Jako gmina, na śmieciach nie będziemy zarabiać, ale nie możemy też do nich dokładać. Odbyłoby się to kosztem kredytu, albo rezygnacji z pewnych inwestycji.

Ok. 10 procent mieszkańców gminy Głogówek nie płaci za śmieci. Natomiast ustawodawca nakłada na samorząd lokalny obowiązek ich odbioru, także od takich osób. Jeżeli w śmietnikach pojawią się odpady zmieszane, wówczas mieszkańcy gminy Prudnik i Głogówek zapłacą podwójne stawki opłat określonych dla selektywnej zbiórki śmieci. Karę taką narzuca ustawa i obowiązywać będzie przez pół roku.
Jarosław Szóstka
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-09-15, godz. 08:36, Wiadomości z regionu Spust wody na tamie w Jarnołtówku uruchomiony na 100 procent. Jest ryzyko niekontrolowanego zrzutu wody - Mądre zarządzanie spustem wody na tamie w Jarnołtówku na Złotym Potoku na razie daje efekt, ale utrzymujące się opady mogą sprawić, że woda przeleje się przez tamę - przyznał na antenie Radia Opole burmistrz Prudnika Grzegorz… » więcej 2024-09-14, godz. 20:22, Wiadomości z regionu Burmistrz Prudnika apeluje o ewakuację wsi. W rzece Prudnik wody nieco mniej, w Złotym Potoku w Jarnołtówku także ubywa Moszczanka, Łąka Prudnicka, ale też Pokrzywna i Jarnołtówek - tu sytuacja jest krytyczna - poinformował Radio Opole Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika » więcej 2024-09-14, godz. 17:51, Wiadomości z regionu W Prudniku wielka mobilizacja. Rzeka o 2 metry przekracza poziom alarmu Mieszkańcy Prudnika w województwie opolskim z niepokojem patrzą na rosnący poziom wody w rzekach przepływających przez miasto. » więcej 2024-09-14, godz. 10:23, Wiadomości z regionu Zamknięte i zalane drogi. Wstrzymany ruch pociągów [AKTUALIZACJA] Nad ranem z koryta wystąpiła rzeka Osobłoga. » więcej 2024-09-14, godz. 10:20, Wiadomości z regionu Postępuje akcja ewakuacyjna w gminie Prudnik [AKTUALIZACJA] Ewakuację Moszczanki i Łąki Prudnickiej zarządził burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. Mieszkańcy domów położonych przy Złotym Potoku, narażonych na zalanie, mogą znaleźć schronienie w szkole w Łące Prudnickiej oraz Schronisku… » więcej
20212223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »