Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-10, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Od nowego roku więcej zapłacimy za śmieci. Wszyscy muszą je segregować

Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Wzrosną opłaty za odbiór śmieci w gminach powiatu prudnickiego. Ostatnio stawki podnieśli radni Głogówka i Prudnika. Zgodnie z nowelizacją tzw. ustawy śmieciowej, teraz wszyscy mieszkańcy mają obowiązek segregowania odpadów komunalnych.
- W tym roku jest to druga podwyżka tych opłat - mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Celem pierwszego wzrostu stawek było wyprostowanie całej gospodarki odpadami i wyjście na zero. 9 grudnia radni podjęli uchwałę, która zwiększa tą opłatę do 20 złotych. Jest to spowodowane rosnącymi opłatami za wywóz do okolicznych RIPOK-ów. Nie korzystamy już jedynie z Domaszkowic.

Po zniesieniu regionalizacji, gminy nie są już przypisane do jednej, Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. W Prudniku odbiorem śmieci zajmuje się tamtejsza spółka komunalna, co zmniejsza związane z tym koszty.   

- Od pierwszego stycznia opłata za segregowane śmieci wzrasta u nas z 10 do 18 złotych - mówi Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. - Podstawowym składnikiem tej podwyżki jest wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej. Gdy w 2017 roku zawieraliśmy umowę z wykonawcą na wywóz śmieci, opłata wynosiła blisko 300 procent mniej, niż obecnie. Jako gmina, na śmieciach nie będziemy zarabiać, ale nie możemy też do nich dokładać. Odbyłoby się to kosztem kredytu, albo rezygnacji z pewnych inwestycji.

Ok. 10 procent mieszkańców gminy Głogówek nie płaci za śmieci. Natomiast ustawodawca nakłada na samorząd lokalny obowiązek ich odbioru, także od takich osób. Jeżeli w śmietnikach pojawią się odpady zmieszane, wówczas mieszkańcy gminy Prudnik i Głogówek zapłacą podwójne stawki opłat określonych dla selektywnej zbiórki śmieci. Karę taką narzuca ustawa i obowiązywać będzie przez pół roku.
Jarosław Szóstka
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-09-23, godz. 18:41, Wiadomości z regionu Połowa przejść nad rzeką zamknięta, szkoła działa. Po powodzi w Moszczance i okolicach Po przerwie wymuszonej przez powódź Zespół Szkolno-Przedszkolny w Moszczance wznowił zajęcia w swoim obiekcie. Przepływający obok Złoty Potok zniszczył drogę prowadzącą do szkoły. Przy zaangażowaniu m.in. mieszkańców zasypano… » więcej 2024-09-20, godz. 17:31, Wiadomości z regionu W Prudniku powódź zniszczyła liczne obiekty sportowe Cztery obiekty sportowe zniszczyła powódź w Prudniku. Jeden jest własnością klubu łuczniczego, a pozostałe należą do gminy. Zniszczenia są kopią powodzi z 1997 roku. Spustoszenie w obiektach sportowych spowodowały rzeka Prudnik… » więcej 2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »