Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-10-04, 17:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu

Mobilne punkty psychologiczne [fot. NFZ w Opolu]
Mobilne punkty psychologiczne [fot. NFZ w Opolu]
Mobilne punkty psychologiczne [fot. NFZ w Opolu]
Mobilne punkty psychologiczne [fot. NFZ w Opolu]
Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski oddział NFZ planuje wprowadzić stałe dyżury specjalistów w miejscach najbardziej dotkniętych powodzią.
- Mamy nadzieję, że ta akcja potrwa aż do końca października. W przyszłym tygodniu pojawimy się w gminie Prudnik i będziemy między innymi w Niemysłowicach czy Łące Prudnickiej - mówi Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.

- To nie koniec tej pomocy psychologicznej, którą chcemy świadczyć dla mieszkańców Opolszczyzny. Chcemy od listopada uruchomić pomoc stacjonarną, żeby psycholodzy z uprawnieniami interwencji kryzysowej mogli bezpośrednio docierać do mieszkańców i tam udzielać takiej pomocy. Harmonogram wkrótce zostanie przygotowany.

Powodzianie mogą również korzystać z trzech Centrów Zdrowia Psychicznego. Jeden z nich znajduje się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Wodociągowej w Opolu. Specjaliści udzielają tam nie tylko wsparcia psychologicznego, ale też prawnego czy socjalnego.

- Każda osoba, która zgłosi się do nas, do Centrum Zdrowia Psychicznego, to na pewno każdemu pomożemy. Może to być zarówno osoba dorosła, jak i dziecko czy młodzież. Na stronie naszego szpitala podane są cztery numery telefonów. Jest także numer do prawnika, bo taka pomoc również będzie potrzebna. Mamy też pracowników socjalnych, którzy pomogą - wyjaśnia Maria Jeleń, kierownik punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego w Centrum Zdrowia Psychicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Dodajmy, że harmonogram mobilnych punktów pomocy psychologicznej dostępny jest na stronie opolskiego oddziału NFZ.

Ponadto osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę korzystać z Telefonicznego Centrum Wsparcia pod numerem: 800 70 22 22. Infolinia jest bezpłatna.
Barbara Pawlos
Maria Jeleń

Zobacz także

14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »