Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-04-03, 19:30 Autor: Jan Poniatyszyn

Władze Prudnika i Głogówka nie popierają starosty w kwestii powołania powiatowego konserwatora zabytków

Zabytkowe centrum Głogówka [fot.gminaglogowek.info]
Zabytkowe centrum Głogówka [fot.gminaglogowek.info]
Powołanie powiatowego konserwatora zabytków w Prudniku postuluje tamtejszy starosta. Ma to sprzyjać lepszej ochronie historycznych obiektów oraz skrócić czas oczekiwania na decyzje służb konserwatorskich. Jednak propozycja ta nie zyskuje akceptacji w gminach tego powiatu.
- Mieszkańcy, projektanci, czy inwestorzy mają problemy z uzgodnieniami konserwatorskimi dotyczącymi infrastruktury budowlanej – uważa starosta prudnicki Radosław Roszkowski, który kandyduje na radnego powiatu. – Trwa to nieraz bardzo długo. Dlatego funkcja powiatowego konserwatora zabytków ma bardzo ułatwić życie mieszkańcom i inwestorom. Osoba ta, także powinna stać na straży dziedzictwa kulturowego, walczyć o to, by najcenniejsze obiekty architektoniczne podlegały ochronie i nie były bezmyślnie niszczone.

Zasadność powołania powiatowego konserwatora zabytków negują władze Prudnika. Sceptycznie zapatruje się na to również burmistrz Głogówka.

- Jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami wojewódzkiego konserwatora zabytków – wskazuje Piotr Bujak, który ubiega się o reelekcję. – Pojawiają się kwestie, w których dochodzi do dyskusji merytorycznej, natomiast całkiem dobrze sobie tutaj radzimy w rozwiązywaniu problemów. Mówię to z perspektywy gminy, która posiada bardzo wiele zabytków. Powołanie takiej jednostki na poziomie powiatowym wygenerowałoby niepotrzebne koszty. Także mogłoby stanowić zbędny, pośredni element na drodze sprawnej komunikacji między samorządami a wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Powiatowego konserwatora zabytków mają starostwa w Nysie i Kluczborku. Stanowisko to zlikwidowano w ubiegłym roku w Brzegu. Powodem był brak zgody wszystkich gmin i strony rządowej na dalsze finansowanie.
Radosław Roszkowski
Piotr Bujak

Zobacz także

2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej 2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »