Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2024-01-10, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowcy chcą likwidacji państwowego regulatora cen wody i ścieków

Wody Polskie zatwierdzają taryfy na wodę w naszych kranach [fot. A. Pospiszyl]
Wody Polskie zatwierdzają taryfy na wodę w naszych kranach [fot. A. Pospiszyl]
Arbitralność i zwlekanie z decyzjami - to zastrzeżenia, które gminy, także z Opolszczyzny, formułują wobec Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Część samorządów domaga się likwidacji tej instytucji.
Wody Polskie, w oparciu o propozycje spółek komunalnych, ustalają między innymi taryfy za wodę i ścieki w gminach. To głównie z tymi kompetencjami związane są zastrzeżenia włodarzy gmin.

- Oczekiwanie na decyzję Wód Polskich opóźniło inwestycję na ulicy Działkowej o dwa lata – wytyka burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Było to związane m.in. z decyzjami wydawanymi przez Wody Polskie. Druga spraw to jest akceptowanie taryf spółek wodnych. Ktoś w sztuczny sposób zakłamuje rzeczywistość. Mamy współczynniki na poziomie podwyżki dwucyfrowej, a odgórnie jest przyznane, że podwyżka może być zaakceptowana tylko jednocyfrowa. Są spółki na krawędzi upadłości, gdyż te stawki są za niskie.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Prudniku zamknął ubiegły rok dodatnim wynikiem finansowym – podaje burmistrz Zawiślak. Na razie nie wiadomo natomiast, jaki będzie zeszłoroczny bilans działalności „Wodociągów” w Głuchołazach.

- W 2022 roku nasza spółka miała finansową stratę – przyznaje burmistrz Edward Szupryczyński. - Nie miała wpływu na cenę wody i ścieków. Dodatkowo mamy jeszcze kredyty związane z wodociągowaniem i kanalizowaniem gminy. Nie było spodziewanych wpływów z tytułu opłat za wodę. Nie będzie dobrze przy takiej cenie za wodę i ścieki. Gdyby nie było wielkiej polityki to Wody Polskie spełniłyby swoje zadania.

Zgodnie z założeniami, które przyświecały powołaniu Wód Polskich, ich rolą jako regulatora jest ochrona konsumentów przed nieuzasadnionym wzrostem opłat dla mieszkańców.

- Gminy na każdym etapie mają wgląd w te procedury, a w ubiegłym roku procedowaliśmy 141 wniosków taryfowych - wyjaśnia Linda Hofman, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. – Wydaliśmy 88 decyzji zatwierdzających. 65 decyzji było odmownych, a to oznacza, że w toku analizy i weryfikacji wniosku nie znaleźliśmy uzasadnienia dla proponowanych przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne taryf. Wody Polskie nie ustalają zatem tych przedmiotowych taryf, a jedynie zatwierdzają te propozycje taryfowe lub też nie.

Przypomnijmy, że państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powstało w 2018 roku. Miało to związek z reformą prawa wodnego w Unii Europejskiej.

Według nieoficjalnych doniesień, obecny rząd ma rozważać przychylenie się do wniosków o ich likwidację.
Grzegorz Zawiślak
Edward Szupryczyński
Linda Hofman

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »