Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-04-21, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Kongres "Polska Wielki Projekt" w Prudniku. Dyskutowano o demografii i wykluczeniu komunikacyjnemu

Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku. Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski [fot. Jan Poniatyszyn]
Kongres Polska Wielki Projekt w Prudniku. Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski [fot. Jan Poniatyszyn]
Lokowanie inwestycji w peryferyjnie położonych gminach, rozwój budownictwa mieszkaniowego i zwiększenie dostępności do usług publicznych. Działania te poprawią sytuację demograficzną oraz zapobiegną wykluczeniu komunikacyjnemu, także w przygranicznych powiatach Opolszczyzny. Problematyce tej poświęcony był kongres "Polska Wielki Projekt" w Prudniku. Organizatorzy wytypowali to miasto jako reprezentanta Opolszczyzny z problemami charakterystycznymi dla tego regionu.
- Nie widzimy znaczącej poprawy dzietności, która jest coraz niższa - mówiła w Prudniku Dorota Przysiężna–Bator, burmistrz Kietrza. – W zeszłym roku urodziło się w naszej gminie 70 dzieci. To jest bardzo mało. Podejmujemy różne działania. Zapewniamy edukację, czyli żłobek, przedszkole oraz również szkoły ponadpodstawowe. Za chwilę ruszymy z budową obiektu wielorodzinnego.

- Depopulacja plasuje Opolszczyznę na pierwszym miejscu w tym niechlubnym rankingu, ale jest to też problemem całego kraju – wskazuje poseł Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – To jest zupełnie naturalne, że młodzi ludzie szukając lepszych perspektyw wyjeżdżają do metropolii, bo tam jest łatwiej żyć. Musimy inwestować w drogi, tereny inwestycyjne, w takie ośrodki, jak Prudnik i wiele innych, w których powinny powstawać miejsca pracy.

Miasta powiatowe wielkości Prudnika tracą funkcje społeczno-gospodarcze.

- Nie chodzi tylko o wykluczenie komunikacyjne – uważa burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak. - Chodzi o naciski inwestycyjne i politykę ogólnoregionalną, która powinna być prowadzona odgórnie. Same samorządy z tematem wykluczenia komunikacyjnego, przemysłowego sobie nie poradzą. Decyzje muszą zapadać na poziomie przynajmniej wojewódzkim, ale i wyżej, czyli centralnym. To te decyzje powodują, czy dane miasto jest wykluczone, czy nie.

Aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, obecny rząd wprowadził różne programy.

- To jest np. Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg – argumentuje wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski. – W ostatnich trzech latach przeznaczyliśmy na ten cel ponad 174 mln zł. Ponad 150 km dróg lokalnych zostało całkowicie przebudowanych, albo wybudowanych od nowa. Wykluczenie komunikacyjne wiąże się też z dofinansowaniem przewozów pasażerskich. Tą pomocą objętych jest niemal 78 procent populacji naszego województwa.

Cykl kongresów "Polska Wielki Projekt" rozpoczął się jesienią 2021 roku. Ideą przedsięwzięcia jest wysłuchanie opinii lokalnych społeczności i przedstawienie ich potrzeb, także politycznym decydentom.

Wydarzenia te finansuje Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Obywatelskiego z dotacji Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich.
Dorota Przysiężna–Bator
Marcin Ociepa
Grzegorz Zawiślak
Tomasz Witkowski

Zobacz także

2024-10-26, godz. 15:45, Wiadomości z regionu Cztery trasy do wyboru. Około 500 osób wystartowało w pieszym maratonie Malownicze trasy i sporo wyzwań. Tak wyglądał XXII Maraton Pieszy w Prudniku. To cykliczna impreza, która promuje walory turystyczne samego miasta i jego okolic. » więcej 2024-10-21, godz. 17:37, Kultura i rozrywka Zakupiona kolekcja przedwojennych pocztówek pozwoli prześledzić rozwój architektoniczny Prudnika Prudnickie muzeum wzbogaciło zbiory, nabywając kolekcję 336 kart pocztowych z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Placówka otrzymała na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nabór wniosków prowadził… » więcej 2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »