Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-03-25, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Rejestrując przyszłych dawców szpiku pomagają w walce z nowotworami krwi

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w prudnickim Zespole Szkół Medycznych [fot. Jan Poniatyszyn]
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w prudnickim Zespole Szkół Medycznych [fot. Jan Poniatyszyn]
Promocja walorów edukacyjnych, ale też rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Takie były cele dni otwartych Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Przeprowadzono jej pod hasłem „W drodze po zdrowie”. Odwiedzający szkołę mogli też poszerzyć swoją wiedzę na temat odnowy biologicznej, regeneracji organizmu, suplementacji w sporcie oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
- Mamy w sobie coś, czym możemy bezinteresownie dzielić się z innymi, a są to komórki macierzyste z krwi oraz szpik kostny – mówi Sabina Wencel, nauczyciel ZSM w Prudniku. – Trzy osoby zarejestrowane w naszej szkole oddały szpik dla chorych na nowotwory krwi z Belgi i Francji. Z roku na rok udaje nam się zarejestrować coraz więcej potencjalnych dawców, bo ta świadomość nasza jest tutaj duża. Jednak jeszcze tych dawców w porównaniu z potrzebami jest niestety za mało.

W prudnickim „Medyku” rejestrację potencjalnych dawców szpiku prowadzili uczniowie tej szkoły.

- Do rejestracji przyjmujemy osoby od 18 do 55 roku życia. Tutaj dostają kody kresowe i formularz do wypełnienia. Potem pobieramy od nich wymaz, który dajemy do specjalnej koperty i wszystko zostaje wysłane do Fundacji DKMS – wyjaśnia jedna z wolontariuszek uczestniczących w akcji DKMS.

Z fundacją ZSM w Prudniku współpracuje od blisko siedmiu lat. Na potrzeby jej bazy szkoła zarejestrowała blisko 400 osób, potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Fundacja DKMS działa w oparciu o decyzję ministra zdrowia. Jest niezależną organizacją non-profit.
Sabina Wencel
Wolontariuszka ZSM

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »