Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-03-25, 12:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Rejestrując przyszłych dawców szpiku pomagają w walce z nowotworami krwi

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w prudnickim Zespole Szkół Medycznych [fot. Jan Poniatyszyn]
Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w prudnickim Zespole Szkół Medycznych [fot. Jan Poniatyszyn]
Promocja walorów edukacyjnych, ale też rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Takie były cele dni otwartych Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Przeprowadzono jej pod hasłem „W drodze po zdrowie”. Odwiedzający szkołę mogli też poszerzyć swoją wiedzę na temat odnowy biologicznej, regeneracji organizmu, suplementacji w sporcie oraz nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.
- Mamy w sobie coś, czym możemy bezinteresownie dzielić się z innymi, a są to komórki macierzyste z krwi oraz szpik kostny – mówi Sabina Wencel, nauczyciel ZSM w Prudniku. – Trzy osoby zarejestrowane w naszej szkole oddały szpik dla chorych na nowotwory krwi z Belgi i Francji. Z roku na rok udaje nam się zarejestrować coraz więcej potencjalnych dawców, bo ta świadomość nasza jest tutaj duża. Jednak jeszcze tych dawców w porównaniu z potrzebami jest niestety za mało.

W prudnickim „Medyku” rejestrację potencjalnych dawców szpiku prowadzili uczniowie tej szkoły.

- Do rejestracji przyjmujemy osoby od 18 do 55 roku życia. Tutaj dostają kody kresowe i formularz do wypełnienia. Potem pobieramy od nich wymaz, który dajemy do specjalnej koperty i wszystko zostaje wysłane do Fundacji DKMS – wyjaśnia jedna z wolontariuszek uczestniczących w akcji DKMS.

Z fundacją ZSM w Prudniku współpracuje od blisko siedmiu lat. Na potrzeby jej bazy szkoła zarejestrowała blisko 400 osób, potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Fundacja DKMS działa w oparciu o decyzję ministra zdrowia. Jest niezależną organizacją non-profit.
Sabina Wencel
Wolontariuszka ZSM

Zobacz także

2024-10-09, godz. 10:34, Wiadomości z regionu Czeszka prawdopodobnie jedną z trzech śmiertelnych ofiar powodzi na Opolszczyźnie Prokuratury Rejonowe w Nysie i Prudniku prowadzą 3 postępowania w związku z trzema ofiarami śmiertelnymi ujawnionymi w regionie w czasie powodzi. » więcej 2024-10-07, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Infrastruktura sportowa będzie odbudowana". Rząd zapewnia wsparcie dla Prudnika i Głuchołaz 400 milionów złotych przeznaczył resort sportu na odbudowę infrastruktury sportowej i turystycznej zniszczonej przez powódź. Taką informację przekazał w Prudniku minister Sławomir Nitras. Nabór wniosków ma ruszyć 15 października… » więcej 2024-10-04, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Nie są już ostatnią gminą w województwie. Prudnik uporządkował ewidencję zabytków Blisko 20 lat trwało przyjęcie Gminnej Ewidencji Zabytków dla terenów wiejskich gminy Prudnik. Dokument jest istotny dla mieszkańców, inwestorów oraz samorządu lokalnego. Jeszcze w 2006 roku wszystko było przygotowane, żeby przyjąć… » więcej 2024-10-04, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Powodzianie będą mogli liczyć na pomoc psychologiczną na miejscu Mobilne punkty psychologiczne będą nadal odwiedzać tereny zalane, a specjaliści udzielą wsparcia powodzianom. Osoby poszkodowane w wyniku wielkiej wody mogą bezpłatnie uzyskać porady psychologów czy prostu porozmawiać. Ponadto, opolski… » więcej 2024-10-03, godz. 18:56, Wiadomości z regionu Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W towarzystwie samorządowców gminnych i powiatowych odwiedził Łąkę Prudnicką… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »