Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-02-09, 20:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: samorządowcy chcą mniejszej liczby obiektów w tworzonej gminnej ewidencji zabytków

Zabytkowy rynek w Prudniku częściowo zabudowany w czasach PRL [zdj. Jan Poniatyszyn]
Zabytkowy rynek w Prudniku częściowo zabudowany w czasach PRL [zdj. Jan Poniatyszyn]
Do zredukowania liczby obiektów w gminnej ewidencji zabytków dążą władze Prudnika. Zabytki są często wizytówką miast i sołectw, ale i kłopotem dla ich właścicieli. Problemy pojawiają się np. przy remontach, które muszą spełniać wymogi służby konserwatorskiej.
W 2010 roku wojewódzki konserwator zabytków przekazał gminie Prudnik wykaz 1200 zabytków na jej terenie. Samorządowcy przeprowadzili ich weryfikację celem sporządzenia gminnej ewidencji zabytków.

- Uważamy, że w tej ewidencji powinno być 700 takich obiektów – mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Mamy już zinwentaryzowane tereny sołectw i miasta. Były wizje lokalne, wizyty w tych miejscach w celu sprawdzenia, czy te budynki są rzeczywiście zabytkami. Chcemy jak najbardziej uszczuplić i skonkretyzować tę gminną ewidencję, aby były tam zabytki. Natomiast opolski konserwator, jego pracownicy jakby nie zgadzają się z naszą wizją i dostajemy odpowiedzi, że jednak część tych budynków powinna widnieć w ewidencji.

Obiekty ujęte w gminnej ewidencji zabytków są uwzględniane w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przy kształtowaniu środowiska. Wiąże się to z wieloma rygorami dla właścicieli takich nieruchomości.
Jarosław Szóstka

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-19, godz. 17:57, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Moszczanki pomogli udrożnić zniszczone przez rzekę dojście do szkoły Społeczne zaangażowanie mieszkańców umożliwi uczniom z Moszczanki powrót w poniedziałek do zajęć lekcyjnych. Jest tam jedyna szkoła podstawowa w gminie Prudnik, która nie wznowiła nauki po przerwie spowodowanej przez powódź. » więcej 2024-09-17, godz. 17:22, Gospodarka Miliony pochłonie odbudowa dróg i mostów zniszczonych przez Złoty Potok Z użytkowania wyłączono 9 mostów i kładek na Złotym Potoku w gminie Prudnik. Trwają kontrole stanu technicznego obiektów, przez które przetoczyła się powódź. Są też pierwsze szacunki strat spowodowanych przez żywioł w infrastrukturze… » więcej 2024-09-17, godz. 15:21, Wiadomości z regionu Ewakuacja pacjentów ZOL-u w Paczkowie. Brakuje personelu w Zakładach Opiekuńczo-Leczniczych Część pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Paczkowie przyjmie ZOL w Głogówku. O ich przetransportowanie do placówki w powiecie prudnickim wystąpił opolski NFZ. Przymusową ewakuację mieszkańców Paczkowa zarządził tamtejszy… » więcej 2024-09-16, godz. 15:15, Wiadomości z regionu „Skupiamy się na usuwaniu szkód”. Gmina Prudnik powoli otrząsa się po przejściu wielkiej wody Obniża się poziom wody w rzekach gminy Prudnik. Ciągle wysoki jest jej stan na Złotym Potoku. Jednak rzeka w Moszczance i Łące Prudnickiej płynie już poniżej wałów przeciwpowodziowych. » więcej
16171819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »