Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2020-11-02, 18:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: różnymi metodami samorządowcy ograniczają ryzyko oraz konsekwencje rozprzestrzeniania się koronawirusa

Szpital powiatowy PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital powiatowy PCM [zdj. Jan Poniatyszyn]
przyszpitalne przedszkole foro: PCM SA/facebook
przyszpitalne przedszkole foro: PCM SA/facebook
Zakażenia koronawirusem i obowiązek kwarantanny powodują znaczącą absencję w prudnickich instytucjach samorządowych. Do tego dochodzą zwolnienia lekarskie związane z sezonem grypowym. Wymusza to niestandardowy tryb pracy również w spółkach komunalnych.
- Udało nam się uniknąć zachwiania działalności m.in. naszych spółek dostarczających wodę i ciepło - mówi wiceburmistrz Prudnika Jarosław Szóstka. – Dzięki pracy rotacyjnej stworzono zespoły, które nie mają ze sobą kontaktu. Mocno poszkodowaną jednostką jest Ośrodek Pomocy Społecznej, gdzie nie przyjmuje się petentów w jego siedzibie. Do szóstego listopada zawieszona jest działalność grup przedszkolnych w dwóch takich placówkach.

Z przyczyn zdrowotnych w prudnickim urzędzie miejskim pracy nie świadczy ponad 40 procent zatrudnionych. W następstwie epidemii problemy kadrowe ma też tamtejsze starostwo.

- Mimo dużej absencje urząd realizuje swoje zadania – zapewnia Janusz Siano, wicestarosta prudnicki. – W wydziale komunikacji i transportu wprowadziliśmy dwie zmiany. Po trzy panie pracują, co też służy zmniejszeniu ryzyka zakażenia. Trudną sytuację mamy w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Prawie 50 procent załogi jest na kwarantannach i na chorobowych. Duża absencja jest też w Prudnickim Centrum Medycznym. Nie pracuje 30 osób.

Mimo tych deficytów personalnych szpital powiatowy w Prudniku leczy pacjentów na wszystkich oddziałach. Zarząd lecznicy poszukuje aktualnie dwóch opiekunek do dzieci do utworzonego tam "przyszpitalnego" przedszkola. Chodzi o to, aby z powodu braku opieki nad dziećmi pielęgniarki i lekarki nie musiały pozostawać w domu.
Jarosław Szóstka
Janusz Siano

Zobacz także

2022-03-15, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Opolskie samorządy pośredniczą w przekazywaniu pomocy z Niemiec do Ukrainy Ukraińskich uchodźców wspierają mieszkańcy oraz samorządy lokalne Prudnika i Głogówka. Do tej pomocy włączają się też ich niemieckie miasta partnerskie. Dla transportów darów z tego kierunku polskie gminy stały się punktem… » więcej 2022-03-14, godz. 19:45, Wiadomości z regionu Cała, wielka rodzina pod jednym dachem. Schronisko w Wieszczynie dla rodzinnego domu dziecka z Ukrainy Rodzinny dom dziecka z Kijowa znalazł schronienie w gminie Prudnik. Jego ukraińscy podopieczni oraz opiekunowie zamieszkali w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Wieszczynie. » więcej 2022-03-12, godz. 10:00, Gospodarka Specustawa ułatwi pracodawcom zatrudnienie ukraińskich uchodźców Na uchodźców z Ukrainy otwiera się rynek pracy w powiecie prudnickim. Przebywa tam kilkuset uciekinierów wojennych zza wschodniej granicy. Są już oferty pracy dla tych osób. Problemem jest ich legalne zatrudnienie. Przyspieszy to procedowana… » więcej 2022-03-10, godz. 20:15, Gospodarka Osiągnięto kompromis dotyczący podziału unijnych funduszy na współpracę transgraniczną Znacznie mniej unijnych pieniędzy będzie wspierać współpracę na pograniczu polsko-czeskim. W Prudniku odbyło się spotkanie przedstawicieli pięciu euroregionów z południa kraju. Po negocjacjach uzgodniono podział 18,7 mln euro na… » więcej 2022-03-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Prudnik: uczniowie z Ukrainy nie wrócili do szkoły, bo są w wieku poborowym Wojna w Ukrainie spowodowała, że nie wszyscy uczniowie z tego kraju mogą kontynuować naukę w Prudniku. Do tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych uczęszcza 14 uczniów zza wschodniej granicy. Część z nich ma problemy, aby przyjechać… » więcej
137138139140141142143
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »