Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-10-19, 16:19 Autor: Jan Poniatyszyn

Chcą być w Europie, a nie w jakiejś unii moskiewskiej

Podczas wspólnych warsztatów świetnie dogadują się uczennice z Prudnika i Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
Podczas wspólnych warsztatów świetnie dogadują się uczennice z Prudnika i Nadwórnej [zdj. Jan Poniatyszyn]
„Razem, a nie obok siebie” pod takim hasłem realizowany jest polsko-ukraiński projekt w Prudniku. Uczestniczy w nim po dwudziestu uczniów ze szkół partnerskich, które współpracują ze sobą od czterech lat. Celem tego tygodniowego spotkania jest przełamywanie historycznych uprzedzeń i stereotypów funkcjonujących w obu narodach. Zaplanowano m.in. wspólne warsztaty, zwiedzanie obozu w Łambinowicach oraz wizytę na Uniwersytecie Opolskim.
- Prezentowane też będą narodowe zwyczaje i tradycje, czyli jaką kulturę mamy po stronie polskiej i ukraińskiej - mówi Jadwiga Harasymowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku. – Zależy nam, aby młodzież umiała właściwie komunikować się ze sobą, rozumiała fakty historyczne oraz o nich rozmawiała i nie bała się trudnych tematów. Przed wszystkim, aby młodzi ludzie uczyli się być ze sobą.

- Przyjeżdżamy tutaj, aby poznać jakie jest życie w Polsce oraz w Unii Europejskiej – powiedział Anton Revtiuk, dyrektor Liceum Matematyczno-Fizycznego w Nadwórnej. – Chcemy się też poznać, jaka jest tu kultura, a nasze dzieci chcą być tutaj w Europie, a nie w Azji, w jakiejś unii moskiewskiej.

Projekt prudnickiego liceum uzyskał dofinansowanie w konkursie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Jest to nowy program mający na celu wspieranie współpracy młodzieży polskiej i ukraińskiej na rzecz budowania przyjaznych relacji między społeczeństwami obu państw. Nadwórna jest miastem partnerskim Prudnika.
Jadwiga Harasymowicz
Anton Revtiuk

Zobacz także

2024-10-21, godz. 15:25, Gospodarka RZGW Wody Polskie Gliwice ruszyły z naprawianiem szkód po wielkie wodzie Sprawdzanie i badanie stanu zapory w Jarnołtówku, zabezpieczanie uszkodzonej skarpy na dnie Złotego Potoku, czy zasypywanie wyryw - to między innymi obecnie wykonuje Regionalny Zarząd Gospodarski Wodnej w Gliwicach, który jest odpowiedzialny… » więcej 2024-10-18, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Ulgi podatkowe dla poszkodowanych rolników będą, ale w przyszłym roku. "Został wykorzystany limit" Poszkodowani przez powódź rolnicy nie mogą w tym roku liczyć na umorzenie podatku rolnego z tytułu klęski żywiołowej. Powodem są ograniczenia obowiązujące w Unii Europejskiej, a problem ten dotyczy m.in. farmerów z powiatu pru… » więcej 2024-10-17, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "Przyhamuj, życie przed tobą". W szkołach ruszają spotkania z ekspertami ruchu drogowego Uświadomienie zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym - to cel kampanii edukacyjnej „Przyhamuj, życie przed tobą”, której organizatorem jest opolski kurator oświaty, a jego adresatami są uczniowie szkół ponadpodstawowych regionu… » więcej 2024-10-16, godz. 17:57, Wiadomości z regionu "Kolejna powódź firmę zabije z pewnością". Trudna sytuacja Spółdzielni Pionier w Prudniku Nawet 20 mln zł mogą wynieść straty powodziowe Spółdzielni Pionier w Prudniku. Trwa szacowanie i usuwanie szkód w zakładzie przy ul. Batorego, który mieści się w sąsiedztwie rzeki przepływającej przez miasto. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »