Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2016-09-09, 17:40 Autor: Jan Poniatyszyn

Wielokulturowe dziedzictwo pogranicza zaprezentowano w Prudniku. Było bardzo smacznie

Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Bogusława Szpak z Radyni prezentuje na prudnickim rynku wyrabiane przez siebie sery [zdj. Jan Poniatyszyn]
Degustację regionalnych potraw oraz koncerty przygotowano na opolską inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa. Impreza z tej okazji odbyła się w przygranicznym Prudniku. W jego bogatej historii zaznaczyły się wpływy czeskie, niemieckie, żydowskie oraz te przywiezione przez przesiedleńców z Kresów. W takich też klimatach na tamtejszym rynku odbywała się muzyczno-kulinarna biesiada.
- Promuję chleb i sery domowej roboty - mówi Bogusława Szpak z Radyni, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne w przygranicznym powiecie głubczyckim. – Robię ementaler, który nazwałam „Pradziad”. Swoim wyrobom nadaję tutejsze, lokalne nazwy. Mam też „Goudę morawską” oraz sery „Karolinkę” i „Karlika”. Wiadomo, że Karolinka związana jest z Opolszczyzną, a „Karlik” to nazwa dawnego piwa z Głubczyc.

- Prezentujemy regionalny wafel, tzw. szybowiak – objaśnia przedstawiciel Stowarzyszenia Odnowy Wsi Szybowice. – To jest dziedzictwo naszych babek i prababek z Podhajczyk na Kresach. Jako młode pokolenie pielęgnujemy tą tradycję.

- Przywieźliśmy tutaj szimlene – opowiada mieszkanka Jakubowic, małej wioski z pogranicza polsko-czeskiego. – To jest sos na bazie powideł ze śliwki węgierki, śmietany, naturalnego jogurtu i cukru. Podawany jest z drożdżową kluską. Jest to tradycyjna potrwa regionalna ze Śląska morawskiego i opawskiego.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano na Opolszczyźnie 186 imprez kulturalnych, które obędą się w 56 miejscowościach regionu. Na przykład w Prudniku otwarto stałą wystawę etnograficzną zatytułowaną „Spojrzenie przez gardinkę. Wielokulturowość Górnego Śląska na przykładzie Ziemi Prudnickiej”. Ekspozycja prezentuje m.in. przedmioty związane z wyposażeniem śląskiej kuchni, sprzęty z gospodarstw domowych z lat 1920-1960 oraz śląskie stroje z końca XIX i z I połowy XX w.
Bogusława Szpak
Mieszkaniec Szybowic
Mieszkanka Jakubowic

Zobacz także

2016-06-10, godz. 14:46, Kultura i rozrywka Okryte mrokami dawnych czasów śląskie archiwalia przybliżą w Prudniku „Tajemnice Heneliusa. Co skrywają wrocławskie archiwa?” To tytuł ciekawie zapowiadającego się wykładu, który w Muzeum Ziemi Prudnickiej wygłosi dr Roman Stelmach z Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Jest on znakomitym znawcą… » więcej 2016-06-09, godz. 19:10, Wiadomości z regionu Uhonorowano nauczyciela z pasją i osiągnięciami Medal „Pro Patria” otrzymała Liliana Raszka-Niemiec, nauczycielka Zespołu Szkół w Prudniku. Jest to odznaczenie przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medalem tym honorowane są osoby i… » więcej 2016-06-09, godz. 18:30, Gospodarka Zmodernizują trasę gminną, która też pełni rolę objazdu krajówki Zwiększy się bezpieczeństwo podróżujących drogą krajową oraz mieszkańców Rudziczki w gminie Prudnik. Zrealizowany zostanie tam projekt przebudowy i remontu ponad trzech kilometrów drogi. Zadanie to uzyskało prawie 930 tysięcy… » więcej 2016-06-08, godz. 16:25, Kultura i rozrywka "Bycie Romem to jest szczęście". Trwa Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku Celem imprezy jest prezentacja folkloru tej grupy etnicznej. Na scenie obok domu kultury występują wokaliści oraz zespoły z kilku miast Opolszczyzny. Wcześniej już rozstrzygnięto konkurs „Barwy romskiego szczęścia”. Uczestniczyły… » więcej 2016-06-08, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Zabrakło miejsc w żłobkach i przedszkolach w Prudniku Dla blisko 30 dzieci zabraknie miejsc w żłobkach i przedszkolach gminy Prudnik. Zakończyła się rekrutacja do tych placówek opiekuńczo - wychowawczych. Wiadomo już też, że uda się w tej gminie utworzyć po jednej pierwszej klasie… » więcej
502503504505506507508
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »